Bu Hafta İsveç'in En Çok Konuşulan Olayı: Neo-Nazilere Tek Başına Kafa Tutan Korkusuz Kadın

 > 
92PAYLAŞIM

İsveç'te bir kasabada protesto yürüyüşü düzenleyen Neo-Nazi gurubun yolunu kesen kadın, çekilen fotoğrafının viral olmasıyla sosyal medya üzerinde büyük övgü kazandı.

Aslen Stockholm'lü olan ırkçılık karşıtı aktivist Tess Asplund, 1 Mayıs'ta yüzlerce neo-Nazi'nin katılması beklenen yürüyüşe karşı protesto eylemi yapmak için Borlänge adlı kasabaya giden grupta yer alıyordu.

“Tereddüt bile etmedim, sadece önlerine atladım." diyor Asplund.

Şöyle düşündüm : burada olmamaları gerek. Aralarından biri bana dik dik baktı ve ben de ona baktım. Birbirimize hiç birşey söylemedik. Zaten hemen sonra polis hızlıca geldi ve beni oradan aldılar."

Fotoğraf Salı günü sosyal medya üzerinde hızla yayıldı ve İsveç halkı bu yalnız kadının karanlık güçler önünde dimdik durduğu fotoğrafı büyük takdirle karşıladı.

Asplund faşizm karşıtı yürüyüşlerde Nelson Mandela'dan öğrenmiş olduğu yumruğu havaya kaldırma hareketini sık sık yaptığını da söylüyor.

Fotoğraf, 1995 yılında yazar Steig Larsson'un da eş-kurucularından olduğu ırkçılık karşıtı grup Expo'nun fotoğrafçısı David Lagerlöf tarafından çekilmiş.

Sosyal medyada bu fotoğraf Hans Runesson'un 1985'de Växjö'de el çantasını bir neo-Nazi'ye karşı silah olarak kullanan kadın fotoğrafı 'El çantalı yaşlı kadın'a çok benzetildi.

Normalde güçlü bir sol yönelimi olan ve 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nın coşkuyla kutlandığı Borlänge kentinde son yıllarda aşırı sağa doğru bir oy kayması gözlemlenmekte.

1 Mayıs 2016 - Borlänge

Herşeye rağmen 1 Mayıs günü kentte düzenlenen neo-Nazi yürüyüşünün karşısında duran Asplund gibi aktivistlerin sayısının çok daha fazla olduğu görüldü.

Aktivist Tess Asplund'un haberini sizler için Thelocal.se sitesinden derledik.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir