Bu İlişki İşlerini Çok Karıştırdılar: Modern Çağın Her Yerde Gördüğümüz Değişik İlişki Türleri ve Anlamları

-

Bu tanımlar modern ilişkiler konusunda kafası karışanlar için.

1. Ghosting

Hayaletten gelen bu tanım en iyi bilinen ve en sık karşılaşılan modern ilişki çeşidi. Flörtleştiğiniz kişi bir anda, sebepsiz yere tüm iletişimi çat diye kesiyor ve sizin ulaşma çabalarınıza karşılık vermiyorsa buna "ghosting" deniyor.

Daha fazlası için 👇

Terk Edildiniz ve Nedenini Hala Bilmiyor musunuz? Ghosting'e Uğramış Olabilirsiniz! - onedio.com
Terk Edildiniz ve Nedenini Hala Bilmiyor musunuz? Ghosting'e Uğramış Olabilirsiniz! - onedio.com

2. Haunting

Bir hayaletin aniden ortaya çıkıp sizi korkutması gibi size "ghosting" yapan kişinin bir süre sonra ortaya çıkıp hikayenizi izlemesi, fotoğrafınızı beğenmesi gibi aktivitelere "haunting" deniyor.

3. Orbiting

Kişinin sizinle iletişim kurmaması, "ghosting" uygulaması ama hayatınızdan tamamen çıkmaması anlamına gelen bu ilişki türü yörünge kelimesinden geliyor. "Haunting"den farklı olarak kişi mesajlarınız görmüyor, sizinle konuşmuyor ama sürekli olarak hikayelerinizi izliyor ve fotoğraflarınızı beğeniyorsa "orbiting" yapıyor demektir.

4. Breadcrumbing

"Bread crumb", yani ekmek kırıntısından gelen bu ilişki çeşidinde kişi küçük güzel sözler, küçük jestler ile yavaş yavaş kendine bağlar ama bunu hep azar azar yaparak daha fazlasını istemenize ve onun peşinden gitmenize sebep olur.

5. Zombieing

Hayaletler geri dönünce zombi olurlar. Sizinle iletişimi kesen biri aylar sonra hiçbir şey olmamış gibi gelip "ee, nasıl gidiyor?" diyorsa ve sizinle yeniden konuşuyorsa buna "zombieing" deniyor.

6. Benching

Belki kişi sizinle düzenli iletişim kurmuyor ama bağını da koparmıyor. Ne arkadaşsınız, ne flört ediyorsunuz; sadece arada yazıyor, fotoğraflarınızı beğeniyor ve sizi etrafında tutuyor. Bu duruma "benching" deniyor, kişi gelecek için sizi yedeklemiş oluyor.

7. Phubbing ya da Side-barring

İkisi de benzer anlamlara geliyor. Size aslında gayet normal davranan birinin görüşme sırasında sürekli telefonuyla oynayarak sizi dikkate almaması olarak tanımlanabilir.

8. Cloaking

Sadece tek bir buluşmanın gerçekleştiği ve karşı tarafın buluşma sonrası sizi önceden görüştüğünüz her yerden engellemesine deniyor. Çok kaba, ancak özellikle arkadaşlık ve buluşma uygulamalarında çok sık karşılaşılan bir davranış türü.

9. Deep-liking

"Stalking"in bir adım ötesi. Birini stalk'larken farkında olarak veya olmayarak geçmişine gidiyor, annesini-babasını-kardeşini-iş arkadaşını bile inceliyorsanız buna derinlemesine beğeni anlamındaki "deep-liking" deniyor. Yanlışlıkla bir şeyi beğenince anında geri de alsanız kendinizi ele vermiş oluyorsunuz.

10. Peacocking

Kişinin aslında olmadığı biri gibi davranma, normaldekinden farklı giyinerek buluşmaya gelme veya gösteriş için aşırı para harcama durumu olarak tanımlanıyor. Günümüzde bunu yapmayan var mı?

11. Catfishing

Bizde sazan avı tanımını karşılayabilecek bu durumda kişi karşısındaki kişiyi sosyal medyada kendini farklı biri olarak tanıtarak yapıyor. Başkasının fotoğrafını kullanmak, hayatıyla ilgili yalan söylemek veya fotoğraflarını tanınmayacak kadar düzenlemek "catfishing"e dahil.

12. Dogfishing

Yeni isimlendirilmiş olsa da uzun süredir bildiğimiz bir şeyin isim bulmuş hali. Özellikle erkeklerin kadınlar tarafından sevimli bulunmak için tanıdıklarının evcil hayvanlarıyla poz verip tanışma sitelerinde bu fotoğrafları kullanmasına deniyor.

13. Fluffing

Hiç biriyle birlikteyken onu yeni ilişkisine hazırladığınızı hissettiniz mi? Biri sizinle birlikteyken ciddi olmaya, yeni kararlar almaya yanaşmıyor ancak sizden sonraki sevgilisiyle bunların hepsini yapıyorsa siz onun "fluffer"ı oldunuz demektir.

14. Recycling

Günümüz tuhaf ilişkilerinden sıkılıp eski sevgililere dönme çabasına da geri dönüşüme ithafen "recycling" adı verilmiş.

15. Sliding

"Sliding into DM" tabirinden ortaya çıkan bu tabiri biz "burası kasıyor, MSN/WhatsApp var mı?" kalıbından biliyoruz. Sosyal medyada en ufak bir etkileşiminizin olduğu kişinin hemen DM kutunuza gelmesine deniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dogus-topaloglu

Allah belanızı vering arkadaş bu nedir ya..

ali-efe7

İçeriğin sonuna gelince bütün bu terimleri hatırlayan var mı??

afrotian

yeni yeni icatlar

ufukdiyoki

Yeni nesilde benching ve phubbing acayip yaygınlaşmış durumda.

gecetanricasi

Her şeye bir isim koymak zorunda hissediyorlar galiba saçmalığa bak. Neymiş hayalet dirilince zombi oluyormuş da işte o yüzden şöyleymiş de, oluruna bırakın biraz :)

Görüş Bildir