Bölgesel Değil, Ulusal Hesaplanacak: Kaçak Elektriğin Faturasını 5 Yıl Daha Tüketici Ödeyecek

 > 
198PAYLAŞIM

Dürüst tüketicinin elektrik faturasını kabartan kayıp ve kaçak bedeli, bölgesel değil ulusal hesaplanarak 5 yıl süre ile daha faturalara yük olacak. 

Kaçak bedeli 82 milyon vatandaşın faturasına eşit olarak yansıtılacak

Kayıp ve kaçak elektrikle mücadelede başarı ne yazık ki sağlanamıyor.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, AKP milletvekilleri tarafından TBMM'ye getirilen yeni yasa teklifine göre kayıp ve kaçak bedeli, bölgesel ayrıma tabi tutulmadan tüm ülkeye eşit yansıtılacak. 

2015 yılında son verilmesi planlanan bu sistem, bölgesel farklar azaltılamadığı için uzatılmıştı. 5 yıl daha uzatılan sistem, ülke genelindeki tüm kaçak elektrik kullananların faturasını ‘eşit' olarak 82 milyon vatandaşın sırtına yüklemiş olacak.

2013 yılında çıkan kanun, elektrikte 21 dağıtım bölgesine kaçakların bölgesel dağıtımını öngörüyordu

2013 yılında çıkarılan Elektrik Piyasası Kanunu ile elektrikte 21 dağıtım bölgesine ayrılan Türkiye'de kayıp ve kaçakların bölgesel bazda faturalara yansıtılmasına karar verilmiş, ancak geçiş süreci konularak 31 Aralık 2015 tarihinde bölgesel hesaplamaya ara verilmişti. 

Yasa uygulandığı takdirde, 1 Ocak 2016'dan itibaren kayıp kaçakla ilgili 21 dağıtım bölgesinin birbiriyle bağı koparılacak, her bölgenin kendi kayıp ve kaçağı hesaplanıp o bölgede yaşayan halkın elektrik faturalarına yansıtılacaktı.

Hangi bölgelerde kaçak oranı yüksek?

Görsel: Sözcü

Kaçak oranı yüzde 4 ile yüzde 51 arasında büyük farklar içeriyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) resmi verilerine göre 21 elektrik dağıtım bölgesinde yaşanan elektrik kayıp ve kaçak oranları bölgelere göre yüzde 4.49 ile yüzde 51.32 arasında değişen büyük farklılıklar gösteriyor.

Özelleştirmedeki amaç önce bu farklılığı en aza indirmek, sonra da bölgesel hesaplamaya geçmekti. Mevcut uçurum düzeyiyle ulusal hesaplama yerine bölgesel hesaplamaya geçilmiş olsa kaçağın çok olduğu bölgelerde elektrik faturaları olağanüstü artacak, kayıp ve kaçağın az olduğu, dağıtım maliyetlerinin düşük olduğu yerlerde faturalar düşecekti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir