Görüş Bildir
Haberler
Bizdeki Aşılar Onaylı mı? AB Komisyonu'ndan Onaylı Aşı Yaptıranların Seyahat Kısıtlaması Kaldırılsın Önerisi

Bizdeki Aşılar Onaylı mı? AB Komisyonu'ndan Onaylı Aşı Yaptıranların Seyahat Kısıtlaması Kaldırılsın Önerisi

Batuhan
03.05.2021 - 12:45

Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Birliği'nin onay verdiği aşıların her iki dozunu da yaptırmış farklı ülke vatandaşlarının AB'yi ziyaret etmesine izin verilmesi tavsiyesinde bulundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ayrıca, onay alan söz konusu aşıları yaptıran üçüncü ülke vatandaşlarının Avrupa Birliği'ni ziyaret etmelerine ek engeller çıkarılmaması istendi ve Dünya Sağlık Örgütü'nün onay verdiği aşıları yaptıranlara yönelik seyahat kısıtlamalarının da kaldırılabileceği belirtildi.

Açıklamada özellikle 'AB tarafından onay verilmiş' ya da 'Dünya Sağlık Örgütü'nün acil kullanım onayı verdiği' aşılara dikkat çekildi ve bu aşıları yaptıran kişilerin elzem olmayan seyahatlerine bile izin verilmesi tavsiye edildi.

Komisyon'un açıklamasında dikkat çeken bir diğer nokta; 'riskli ülkeler' grubu oluşturulurken kullanılan 'yeni Kovid-19 vakaları' barajının yükseltilmesi. Barajın yükseltilmesi riskli ülkeler grubundaki ülke sayılarının da artması anlamına gelecek.

Çin ve Rus aşıları onaylı mı?

Çin ve Rus aşıları onaylı mı?

Türkiye, Kovid-19 salgınında ağırlıklı olarak Çinli Sinovac firmasının ürettiği aşıyı kullandı. Türkiye buna ek olarak geçtiğimiz günlerde 50 milyon Rus Sputnik V aşısı için Rusya ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Her iki aşı da Avrupa Birliği'nin onayını almış değil.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın