Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Birdly Uçuş Simülatörü ile Kuşlar Gibi Özgür Olun

 > -

Zürih Üniversitesi'nden araştırmacılar Oculus Rift sanal gerçeklik sistemi destekli uçuş simülatörü geliştirdi.

İnsanoğlu kuşlar gibi uçabilmek için geçmişte bir çok zorlu sınavdan geçti. Zürih Üniversitesi'nden araştırmacılar tamamiyle sürükleyici, sanal gerçekliğe dayanan bir simülatör geliştirdi. Simülatörün adı "Birdly" uçuş simülatörü. Teçhizat gelecekten çıkıp gelmiş bir masaj sedyesini andırıyor, kullanıcı yastıklı çerçevelerden oluşan bir bölümde yüzüstü uzanıyor. Sanal gerçeklik sağlaması için kulaklıklı Oculus Rift takıyor ve ardından kollarını açarak kanatları kontrol edecek olan levhaların üzerine ellerini yerleştiriyor. Ayrıca kullanıcının kafasının hemen ilerisien yerleştirilmiş bir pervane de uçuş simülasyonu sırasında çalıştırılarak sanal gerçeklik görüntülerine bakan kullanıcıya gerçekten uçuyor hissi veriyor.

Bunun yanı sıra üzerine yattığı teçhizat kanat hareketlerine bağlı olarak sağa, sola, öne ve arkaya doğru yatabiliyor. Bu hareketler alıcılar yardımıyla Oculus Rift'teki sanal gerçeklik simülasyonuna aktarılarak kullanıcının uçuşunu kontrol edebilmesi sağlanıyor. Ayrıca kanat çırpma hareketlerine bağlı olarak da simülasyon içerisinde yükselme sağlanıyor.

Birdly ile ilgili tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

MilliyetTeknoloji.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir