Biraz da Yüzümüz Gülsün! 2019'un Bütün Dünya İçin Çok da Kötü Bir Yıl Olmadığını Gösteren 16 Gelişme

-
Abone ol

Biraz olsun umutlandık ❤️

1. Hollanda, özellikle arılar için 316 tane otobüs durağının çatısına çiçek ekti.

2. Kambur balinaların nüfusu 450'ye düşerek neredeyse tükenmenin sınırına gelmişti fakat bugün yaklaşık 25 bin tane var.

3. Nasa'nın gözlem uyduları çok güzel bir şeyi kaydetti: Dünya bugün 20 sene önceki halinden daha yeşil.

4. 'The Vet Friends Foundation' isimli kuruluş yalnız yaşayan eski savaş gazilerini ve evsiz köpekleri bir araya getirdi. Köpeklerin bütün bakımlarını üstlendi. Şimdi onlar da yalnız değil ❤️

5. Norveç, yerel ekosistemi korumak amacıyla Lofoten'den petrol çıkarmayı durdurdu. (Orada bulunan petrol rezervinin değeri yaklaşık 60 milyar dolardı)

6. Great Green Wall'un yapımında 20 Afrika ülkesi yer aldı. Amacı ise Afrika'daki çölleşme ile mücadele etmek. Yaklaşık 32 milyon hektarlık bir alan şimdiden yeşillendirildi.

7. Kabile yöneticisi olan Theresa Kachindamoto, 3500 kız çocuğunun zorla evlendirilmesini engelledi ve okullarına devam etmelerini sağladı.

8. Roma'da plastik şişe ile metro ücreti ödeyebilirsiniz, bir biniş 30 şişe. Programın ilk ayında neredeyse 100 bin şişe toplandı.

9. Avrupa Parlementosu, Avrupa Birliği yasalarında plastik satımını ve üretimini yasaklamaya yönelik bir değişiklik yaptı.

10. Costa Rica hükümeti, yabani hayvanlarla fotoğraf çektirmeyi yasaklayan bir kampanya başlattı.

11. Kaliforniya, hayvan zulmüne karşı bir yasa çıkardı, yasaya göre kürk içeren herhangi bir şey yapmak ve satmak yasaklandı.

12. Biliyorsunuz ki Amsterdam'da kanal turları çok popüler. Artık turistler hem etrafın zevkini çıkarıyor hem de ellerindeki süzgeçlerle kanaldan çöp toplayabiliyorlar.

Şimdiye kadar yaklaşık 146 bin şişe toplandı.

13. Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü, 'hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıkları ve adapte oldukları' ile ilgili araştırmaya verildi.

Bu da onkoloji alanında bir devrim yaşattı çünkü kemoterapi yerine kulanılabilecek başka bir tedavi olabileceği anlamına geliyordu.

14. Bilim insanları, kediler için bir mama üretti. Bu mama tüy dökülmesini durdurduğu için kedi sahiplerinin alerjilerini de azalttı.

15. Hollanda, sokak köpeği olmayan ilk ülke oldu.

16. 2019'da 40 ülke sirklerde hayvan kullanımını yasakladı ❤️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nurkocas

turkiyede hiç olumlu birşey olmamış belli ki.

zge66266747

hayat bir an olsun güzelleşti

raidon

bizdede yilbasinda alkol ve sigaraya zam gelmicek

raidon

Onuda ekleyin lütfen

oben-seven

#5 Norveç şaşırtmaya devam ediyor. Zenginlik getiren şeylerden vazgeçerek nasıl daha zengin olunur? Norveç'ten öğrenilecek çok şey var. Bir kaç ilginç maddeyi buraya da ekleyelim mi? - Tüm üniversiteler (yabancı öğrenciler için dâhil olmak üzere) ücretsizdir. - Kitap yazarsanız 1000 adet satışınız garanti. Çünkü hükümet ilk 1000 kitabınızı satın alıp, ülkedeki tüm kütüphanelere bir kopyasını gönderir. Norveç’te yılda 2000'den fazla kitap yayınlanmaktadır ve Norveçliler dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla kitap okumaktadır. * Devamı yorumlarda

oben-seven

- Her mahkum hücresinden internete girme hakkına sahiptir. Hücre demişken, bildiğiniz çoğu otelden konforlu olduklarını da ekleyelim. Buna rağmen suç oranı çok düşüktür. Biz de o konfor olsa hapse girmek için suç patlaması yaşanırdı. - Zorunluluk dışında köpeğinizi kısırlaştırmak yasaktır. Yani sadece çevreci değil aynı zamanda hayvansever bir ülke. - İkinci dünya savaşı sırasında nükleer reaktörlerde moderatör olarak kullanılan ağır su fabrikası sabote edilerek Hitler'in nükleer silah yapmasının önüne geçmişlerdir. * Devamı ->

oben-seven

- Pek çok kritere göre yaşam standardı en yüksek ülkedir. - Eğitim sistemindeki başarısı mı ? Onu buralara sığdırmak çok zor.... Belirtmekte fayda var. Öyle kompleks yapacak bir durum yok. Biz de pek çok konuda iyiyiz ama "Yiğidi öldür, hakkını yeme" diye de bir atasözümüz var.

_oishii_

gerçekten çok güzel şeyler olmuş <3 ülkem yok listede ama dünyada iyi insanlar olduğunu bilmek çok umut verici

Görüş Bildir