Görüş Bildir
Haberler
Bırakın Çocuklar Çocuk Kalsın

Bırakın Çocuklar Çocuk Kalsın

Sabancı Vakfı
13.04.2015 - 19:45 Son Güncelleme: 14.04.2015 - 17:23

Sabancı Vakfı kadınların şiddete uğramadığı, eğitime ulaşmakta engellerle karşılaşmadığı, mecliste daha fazla kadının yer aldığı bir ülke ve toplum için yıllardır birçok çalışmaya imza attı.  

Şimdi ise, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için yapılan çalışmaları uluslararası arenaya taşıyor. “Girls Not Brides” platformuna katılan Vakıf, “Çocuk evlilikleri” konusundaki mücadelesini küresel boyutta sürdürüyor.

Bu mücadeledeki destek şarkıları ise Sezen Aksu ve Sertab Erener imzası taşıyor.

Kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesi ve toplumsal hayata eşit şartlarda katılmaları için yıllardır çalışmalar yürüten Sabancı Vakfı, çocuk evlilikleri sorununun çözümüne de öncülük ediyor.

Sezen Aksu ve Sertab Erener’in birlikte yaptıkları ve Sabancı Vakfı’na armağan ettikleri “Kız Leyla” şarkısı da Sabancı Vakfı'nın bu mücadelesine destek olmak için yazıldı ve bestelendi.

Sezen Aksu ve Sertab Erener'in Sabancı Vakfı'na armağan ettiği bu şarkının etkileyici klibini ise usta yönetmen Çağan Irmak çekti.

Sabancı Vakfı, bu şarkı ve kliple, Türkiye’nin her köşesine “Bırakın çocuklar çocuk kalsın” diyecek.

"Kız Leyla" şarkısına çekilen klibin ilk gösterimi için bir araya gelen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sertab Erener, kız çocuklarının erken yaşta zorla evlendirilmesi sorunuyla ilgili konuştular.

'Kız Leyla'yı seslendiren Sertab Erener'den sonra sahneye çıkan Güler Sabancı, Sezen Aksu ve Sertab Erener’e kadın hakları konusunda yarattıkları farkındalık için teşekkür ederek şunları söyledi:

“Kız Leyla, ayağa kalk Leyla. Hepimizi ayağa kaldıran ‘Kız Leyla’ için ağlamaya değer. Dostum Sezen Aksu bir gün beni arayarak ‘sadece dinle’ dedi ve bu şarkının sözlerini okudu, beni ağlattı. ‘Sertab’la birlikte bunu Sabancı Vakfı’na armağan etmek istiyoruz’ dedi. Ünzile’nin bir kız kardeşi oldu.”

Kız çocuklarının erken yaşta zorla evlendirilmemesi için Sezen Aksu ve Sertab Erener'in yazdığı bu şarkının sözleri ise şöyle;

Kiminin kocası kiminin amcası

En sevdikleri yani sözün kısası

Aldılar sıcacık uykularından

Attılar dere yataklarına gece yarısı

Ne kıyanlar bildi ne kıyılanlar

Erkek yasası

Kalk doğur kendini, kadirsin

Kadınsın, kızımsın, annemsin

Ne çok sütün vardı oysa

Dünyayı kin mi emzirsin

Kız Leyla ayağa kalk hemen

Kalk çabuk, topla kırıklarını

Kız Leyla pusuya yat hemen

Bi daha vurmasınlar kız çocuklarını

Kimi yol ağzında damladı bıçaktan

Kimi dostane bi sohbet sırası

Can giderken kul elinden 

Yüzümüze tükürdü son nefesi

”Çocuk evliliklerinin önüne geçmek için küresel, ulusal ve yerel düzeyde müdahalelerin desteklenmesinin önemine inanıyor, bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Leyla’ların hikayeleri toplumumuzun en derin yarası." diyor Güler Sabancı

Devamında ise 'Kız çocuklarının haklarını korumak için bu konuyu gündemde tutmalıyız. Sanatçılardan basın mensuplarına, sivil toplum örgütlerinden siyasilere toplumun her kesiminin bu konuda verecek desteği var. Türkiye’nin her yerinde televizyonda, sosyal medyada yayınlanacak bu klibin, sorumluluklarımızı hatırlamamız açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. İstiyoruz ki kız çocukları gelin olmasın, çocukluklarını yaşasın. En azından 18 yaşına kadar eğitim alsınlar ve sonra kendi hayatları için kendi kararlarını versinler.” diyerek herkese sesleniyor.

Sertab Erener ise “Şarkımız iyi bir şeylere neden olursa, gönüllerden geçip farkındalık yaratırsa, çok mutlu olacağım” diye ekliyor.

İşte o şarkı; "Kız Leyla"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
13
7
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kevin Love

Sabancı Vakfı her zaman anlamlı projelere öncelik ediyorsun. Teşekürler.

Beyza Turan

Harika ya ağladım müthiş olmuş...