Bir Öğretmenin Haklı İsyanı: Farkındalık Günlerinde Etkinlik Yapan Okullar Otizmli ve Down Sendromlu Çocukları Kabul Etmiyor, Veliler de İstemiyor!

-

Bodrum’da yaşayan ve öğretmenlik yapan Twitter kullanıcısı felix_layka farkındalık günlerinde etkinlik yapan okulların otizmli ya da Down sendromlu çocukları kaynaştırma öğrencisi olarak kabul etmediğini, velilerin de bu çocukları sınıfta istemediğini söyleyerek isyan etti! 

Sosyal medya da Şennur öğretmenin isyanına ortak oldu...

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü'nde Türkiye genelindeki okullarda bu genetik farklılığın tanınması için çeşitli etkinlikler yapıldı.

Bu özel gün sonrası, Bodrum'da öğretmenlik yapan Twitter kullanıcısı Şennur öğretmen isyan etti.

Şennur öğretmen, özel günlerde okullarda otizm ve Down sendromuna dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinliklere rağmen hala ayrımcılık yaşandığını iddia etti.

Otizmli ve Down sendromlu bireylerin kaynaştırma öğrencisi olarak okul yöneticileri ve veliler tarafından istenmediğini açıkça dile getiren Şennur öğretmen, okul okul ve veli veli gezdikleri için isyan ediyor ve gerçeklerin unutulmaması gerektiğini söylüyor.

1. Kaynaştırmanın hak olduğunu söyleyen Şennur öğretmene sosyal medyadan hem tepki hem de destek yağdı.

2. Kadın doğum uzmanlarının ilk etapta tepkilerinin daha hafif olması gerektiğini söyleyenler de oldu...

3. Olaya duygusal yaklaşılmaması gerektiğini söyleyenler de...

4. İslami açıdan değerlendiren ve bir cana kıymanın adaletsiz olduğunu belirtenlerden...

5. Neler yaşadıklarını anlatanlara kadar pek çok şey yazıldı...

6. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya isyan edildi.

7. Tecrübeler aktarıldı.

8. Çözüm önerileri sunuldu.

9. Herkesin birer engelli adayı olduğu söylendi.

10. 'Kaynaştırma'nın önemine dikkat çekildi.

11. Alternatif fikirlerle Şennur öğretmene destek verildi.

Şennur öğretmen, attığı bu farkındalık tweet'inin ardından kendisine "İnşallah otizmli çocuğun olur" şeklinde beddua yazıldığını belirtti.

Ve söylediklerinin arkasında durdu.

İnsanların daha fazla araştırması ve okuması gerektiğini yazdı.

Özel eğitimin bizzat içinde olan Şennur öğretmenin söyledikleriyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

11 Madde ile Down Sendromu: 'Tıpkı Sizin Gibiyiz, +1 Farkla' - onedio.com
11 Madde ile Down Sendromu: 'Tıpkı Sizin Gibiyiz, +1 Farkla' - onedio.com
Çok Sık Görülen Fakat Az Bilinen Otizmle İlgili Bilmeniz Gereken 6 Gerçek - onedio.com
Çok Sık Görülen Fakat Az Bilinen Otizmle İlgili Bilmeniz Gereken 6 Gerçek - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Otizm down sendromu asperger mental retardasyon hepsi apayrı. Algıları anlayışları ve tepki mekanizmaları farklı. Kendi içinde semptomları da kişiye has olabilir. Bu bilgi düzeyine sahip olmayan kitleyle bir arada olmaları emin olun olmamalarından çok daha travmatik sonuçlar doğurabilir. Etkinlik talep ediliyorsa etkinlikteki kitlenin yeterli kazanıma sahip olması zorunlu bir koşul olmalı.

maca_as

öncelikli bu konu iki tarafı keskin kılıç (ya da değnek örneğini de düşünebilirsiniz). ikincisi eğer engelli bireyin topluma karışabileceği, karıştığında kendisi için fayda sağlayabileceği yetkili kurumlarca onaylandıysa tabii ki de normal sınıfa alınabilmeli. bunu tartışmanın herhangi bir mantığı yok ki. hem çocuklarda uzunca bir süre empati yeteneği olmaz, başkasının maddi, manevi, fiziki, zihinsel durumunu anlayamaz, kendisiyle bir tutar, ona göre davranır. Farklılık gösterini de dışlarlar, zorbalık ederler. şimdiki çocuk yetiştiren aileler de bu empati eksikliğini "aman oğluşum, canım prensesim" diye diye lise yaşına kadar uzatırlar. kısacası bence; engelli bireyin kendi yararına olması için, hangi sınıfa gireceği de hem sınıfında öğretmeninin hem de sınıf arkadaşlarının genel durumuna bakarak karar veirlmesi gereklidir. Sonuçta bazı öğretmenlerin de insanlık kapasitesi aynı olmuyor.

enk-capital

Kimin başına ne geleceği belli olmaz. Bi gün bi şey olur, bi kaza geçiririz, bi hastalık ya da başka bi şey ve biz de bi anda engelli sınıfında yer alabiliriz. Ömrümüzün sonuna dek fiziksel ve zihinsel açıdan sağlam kalacağımızın garantisi yok. Başımıza her şey gelebilir. Bütün bu talihsizlikler bi yana, engelli doğacağı önceden bilinen, bu konuda uyarılan ve aldırma imkanı bulunan ebeveynlerin bile bile bu çocukları dünyaya getirmesi büyük acımasızlıktır! Merhametsizlik, vicdansızlıktır. Bu şekilde bi çocuk dünyaya getirdiyseniz iyi bi insan olamazsınız. Aksini savunmak için saçmalamayın. Kötülerin hep bi bahanesi olur zaten.

lucinda-yumi-kane

Bu çocuğun engeline göre değişir bence. Dersi ve insanları anlama kapasitesine göre sınıflara yerleştirilmeliler. Benim ilkokul sınıfımda iki tane vardı. Birinin kimse ile problemi yoktu, hatta biz onu korur, kollardık. Ama dersleri anlayamazdı, ağır gelirdi ona. Ama diğeri çok hırçındı, yanına yaklaşana falan vururdu, onu daha sonra sınıftan ayırmak zorunda kaldılar. Demek istediğim her engel aynı olmadığı gibi, her engelli kaynaştırma yapılamaz, bazıları kendilerine özel eğitime ihtiyaç duyar.

blizzard

Öğretmenlerin çoğu niteliksiz, velilerin tamamına yakını niteliksiz, eğitim sistemi zaten Allah'a emanet. Hani böyle bir düzenden aklı başında insanların çıkacağını düşünmesin kimse.

Görüş Bildir