Bir Gecede Yazılar Silindi! CHP'li Vekil, Bursa'da 'Pembe Vagon' Uygulamasının Kaldırıldığını Duyurdu

 > -

Bazı şehirlerimizde kadını ötekileştiren bakış açısının bir ürünü olarak pembe otobüs, pembe vagon gibi uygulamalara gidiliyor. Sözde taciz olaylarının önüne geçilmesi için başlatılan ayrıştırıcı uygulamalar, kadınlar başta olmak üzere birçok kişiden tepki alıyor.

Ülkemizde bunun son örneğini Kahramanmaraş'ta kadınlara özel otobüs ile görmüştük.

Toplu Taşımada Ayrımcı ve Cinsiyetçi Uygulama: Kahramanmaraş'ta 'Kadınlara Özel' Otobüs Tepkilerin Odağında - onedio.com
Toplu Taşımada Ayrımcı ve Cinsiyetçi Uygulama: Kahramanmaraş'ta 'Kadınlara Özel' Otobüs Tepkilerin Odağında - onedio.com

Geçtiğimiz haziran ayında benzer bir uygulama Bursa'da, kadınlara özel vagon olarak başlatılmıştı.

Bursa'da 'Kadın Yolculara Öncelikli Vagon' Uygulaması! - onedio.com
Bursa'da 'Kadın Yolculara Öncelikli Vagon' Uygulaması! - onedio.com

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu bugün Twitter'dan yaptığı paylaşım ile uygulamanın sonlandırıldığını duyurdu.

'Kadını izole etmeye çalışan, erkeği de tehlikeli bir varlık gibi gösteren uygulamaya verilen tepkinin sonucu'

Meclis’te konuşan Kayışoğlu, uygulamanın kadın yaşamdan izole edilmesi anlamına geldiği için tepki gösterdiklerini ifade etti.

CHP’li vekil şunları kaydetti: “Uygulamadan vazgeçilmiş olması sevindirici. Bursalılar zaten bu dayatmaya gereken yanıtı verdiler. Kadınlarımız da erkeklerimiz de (istifa ettirilen eski başkan) Recep Altepe’nin bu ayrıştırıcı zihniyetine prim vermediler. İstasyonlardan yazıların kaldırılması, Bursalıların bu ayrıştırıcı, kadını izole etmeye çalışan, erkeği de tehlikeli bir varlık gibi gösteren uygulamaya verdikleri tepkinin bir sonucudur. Bursalılara kulak veren büyükşehir belediyesinin yeni başkanı Alinur Aktaş’ın yanlıştan dönmesi bu nedenle anlamlıdır.”

Bursa'dan gelen güzel habere Twitter kullanıcıları kayıtsız kalmadı. Bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaCumhuriyet Halk PartisiKahramanmaraşTwitterkadınlar
Görüş Bildir