Binlerce Kişi 'Devrim Meydanı'nda 'Comandante'yi Anıyor

 > 
121PAYLAŞIM

Küba halkı, cuma gecesi başkent Havana'da 90 yaşında hayatını kaybeden efsanevi lideri Fidel Castro'nun yasını tutuyor. Başkent Havana'da bulunan Devrim Meydanı'na Castro için kurulan geçici anıta sabahtan bu yana binlerce kişi gelerek saygı duruşunda bulundu. Anıta içinde Castro'nun küllerinin bulunduğu kap da yerleştirildi.

Havana'da düzenlenen anma töreninde Küba Devrimi'nin lideri 'Comandante' unvanlı Castro için önce 21 pare top atışı yapıldı.

Havana'daki Devrim Meydanı yakınlarında toplanan binlerce Kübalı da ellerinde Castro'nun fotoğrafları, çiçekler ve bayraklarla ülkeyi yaklaşık yarım asır yöneten liderlerini anıyor.

Meydandaki geçici anıta yerleştirilen 'Castro'nun külleri'ne binlerce kişi saygı duruşunda bulundu.

​90 yaşında yaşamını yitiren Fidel Castro'nun cenazesi vasiyetine uygun olarak yakılmış, Küba hükümeti ölümü nedeniyle 9 günlük yas ilan etmişti.

'Devrim yolları'nı dolaşacak

Çarşamba günü Castro'nun külleri Havana'dan Küba Devrimi'ni başlattığı Santiago'ya götürülecek.  Dokuz gün sürecek olan anma törenleri sırasında Casto'nun küllerini taşıyan tören alayı ülkeyi boydan boya kat edecek. 

Törenler 4 Aralık'ta Santiago de Cuba'da tamamlanacak. Resmi cenaze töreni 4 Aralık'ta Santiago kentinde düzenlenecek. Castro'nun külleri Santiago'da gömülecek.

Küba'nın yanı sıra diğer Latin Amerika ülkelerinde de Castro için yas tutuldu

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir