Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bill Gates'ten de Zengin: Tüm Tarihin En Zengin İnsanı Mali İmparatoru Mansa Musa

-
Abone ol

Tüm ama tüm zamanların en zengin insanı 14. yüzyılda yaşamış, Mansa Musa adlı bir imparatordur. Kendisinin tüm tarihin en zengin adamı olmasına sebep olan varlıklarına ve hakkında bildiğimiz birbirinden ilginç bilgilere göz atalım. Bakalım onun kadar zengin olma şansımız var mı?

Kaynak: https://learnodo-newtonic.com/mansa-musa...

1. Mansa Musa adının anlamı ‘Kralların Kralı’ Musa’dır.

Hayatı boyunca bir sürü adı olmuştur. Melle’nin Emiri, Wangara Madenlerinin Lordu, Ghanata’nın Fatihi, Lion’un Aslanı ve Kankan Musa gibi. Ama Batı’da Mansa Musa olarak bilinmektedir.

2. Mali İmparatorluğu’nun 10. Hükümdarıdır.

Mansa Musa’nın büyükbabası, Sundiata Keita’nın kardeşidir. Sundiata Keita Mali İmparatorluğu’nun kurucusudur.

II. Ebu Bekir Atlantik Okyanusu'na yaptığı keşiften dönmeyince Mansa Musa hükümdar oldu.

Kralların seyahatlare, özellikle hacca gittikleri zamanlarda kendilerinin yerine bir vekil atamaları yaygın bir uygulamaydı. Bu vekiller, daha sonra tahta geçecek kişi olurlardı. İmparator 2. Ebu Bekir Atlantik Okyanusu’nu limitlerini öğrenmek için keşfe çıktığında Mansa Musa’yı vekil olarak seçmiştir. 2. Ebu Bekir bu keşfinden geri dönmez ve 1307’de Mansa Musa Mali İmparatorluğunun 10. Hükümdarı olarak başa geçer.

3. Mansa Musa’nın Mekke’ye Haccı efsaneleşmiştir.

1324 yılında, yani hükümdarlığının 17. senesinde hacca gittiğinde zenginliğini geçtiği her yerde fazlasıyla göstermiştir. Gözleriyle görenler dehşete kapılmıştır. Bu ziyaretiyle dünya tarafından tanınmış ve insanların anı defterlerinde, ülkelerin sözlü ve yazılı tarihlerinde yerini almıştır.

4. Her zaman yanında servetinin büyük bir kısmını taşırmış ve umursamazca, hiç düşünmeden harcarmış.

Mansa Munsa’nın sadece kervanının içinde 60.000 erkek ve ek olarak İran ipeği giymiş  12.000 tane köle varmış.  Altın  ürünler taşıyan 500 kölenin arkasında atına binermiş. Ayrıca yanıda  her biri 135 kg altın taşıyan 80 deveyle dolaşırmış. Bu yolculuğu sırasında savurganca parasını harcarmış, insanlara altın dağıtırmış ve hediyelik eşyalar ile takas yaparmış. Tarihçi Chinab al-Umari Kahire’yi 12 sene sonra ziyaret ettiğinde, orada yaşayanlar hala Musa’ya dualar ediyorlarmış.

5. Mansa Musa’nın bu harcama alışkanlıkları, Akdeniz’de enflasyona sebep olmuş.

Gezdiği şehirlerde dağıttığı eşya ve hediyelerin fiyatı etkilenmiş. Kahire, Medine ve Mekke’deki hızlı altın artışı, metalin değerininin düşmesine sebep olmuş. Bu tüm ürünlerde büyük bir enflasyona sebep olmuş ve ürünlerin fiyatları inanılmaz bir şekilde artmış. Sistemi düzeltmek için Musa daha sonra yüksek faizle altınlarının bir kısmını geri almış. Buna rağmen, 12 sene sonra hala sistem tamamen toparlanamamış.  

Tüm tarih boyunca sadece bu zaman tek bir adamın Akdeniz’deki altın fiyatını kontrol ettiği görülmüştür.

6. Afrika'da hala ziyaret edilebilen bazı meşhur binalar, onun hükümdarlığı sırasında inşa edilmiştir.

 Büyük Djenne Camii

Mekke’den döndüğünda inşaat projelerine girmiştir. Kahire’den ve İspanya’dan mimarlar getiren Mansa Musa, pek çok camii ve eğitim merkezi inşaat ettirmiştir. Musa’nın sarayı şuan günümüzde durmasa da üniversitesi ve camiileri hala ayaktadır.

7. Mansa Musa’nın döneminde Timbuktu, ticaretin ve bilginin merkezi haline gelmiştir.

Sankore Üniversitesi

Timbuktu’daki Sankore Üniversitesi Orta Asya ve Afrika’dan gelen müslüman akademisyenlerle bir öğrenme merkezi olmuştur.  Dünyadan Mansa Musa’nın zenginliğini duyanlar da Timbuktu'ya gelip ticaret yapmışlardır.

8. Onun hükümdarlığı sırasında Mali İmparatorluğu dünyanın en büyük imparatorluklarından biri oldu.

Musa’nın ölümünden 12 sene sonra Mali İmparatorluğu’nu gezmeye giden bir tarihçinin ülkenin en kuzeyinden en güneyine gitmesi 4 ay sürmüş.

9. Mansa Musa zenginlikte Bill Gates ve Warren Buffett’in de önündedir.

Musa’nın net kişisel değeri hesaplamalara göre 400 milyar dolardır... Bunun ilk nedenlerinden biri de Mali’nin dünyaya altın ve tuz sağlamasıdır.

10. Zenginliğinin yanında Batı Afrika’nın en iyi hükümdarlarından biridir.

Ibn Fadl Allah al-Omari’ye göre Müslüman Hükümdarlar arasında Mansa Musa  en güçlü, zengin, talihli ve düşmanlarının en çok korktuğu ve aynı zamanda çevresine en çok iyilikte bulunan hükümdardır.

Mansa Musa günümüzde yaşasaydı nasıl biri olurdu? Merak etmeden duramıyoruz.

Adam o kadar zenginmiş, bıraktığı iki binaya bak diyenleriniz varsa da kesinlikle katılıyoruz. 😂

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarih-sever32

O parayla yapa yapa kerpiçten bunu mu yaptın sajkfashgasgjk

kol-cigsi

Parası olan üniversite açmış ellam. Üniversite reklamlarından içeriği okuyamıyoruz. Onedio yönetimine duyurulur.

corpse-bride

adam dünya malı dünyada kalır mantığıyla yemiş, içmiş, gezmiş ,dağıtmış ha keza ne ona kaldı ne de afrikalının kendisine kaldı o topraklar ....avrupanın, amerıkanın yiyip bıtıremedıgı kadar varmıs afrıka

gzm-ynklr

)))

hakan-toremis

bu adamdan sora işler nası ters gittiyse artık..

Görüş Bildir