Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimsel Araştırmalara Göre Evli İnsanlar Bekar İnsanlara Kıyasla Daha Sağlıklı!

-
Abone ol

Evlilik her ne kadar mutlu çiftlerin rüyalarını süsleyen bir şey olsa da, ömür törpüsü olduğunu iddia edenlerin sayısı da hiç ama hiç az değil. İşte bilim de romantik insanları haklı çıkaracak bir sonuçla karşımızda bu defa.

Kaynak: http://www.psyneuen-journal.com/article/...

Yeni bir araştırmaya göre evli insanlar, evlenip boşanan veya hiç evlenmeyen insanlara kıyasla daha sağlıklı oluyor.

Psychoneuroendocrinology'da yayınlanan ve Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bu araştırmanın detaylarına inelim.

Deneyde 21-55 yaş arası 572 insandan üç farklı günde tükürük örnekleri alınmış.

Bu günlerde 24 saat içerisinde farklı farklı zaman dilimlerinde alınan bu örneklerdeki kortizol hormonu incelenmiş.

Sonuçlar bir hayli ilginç: Evli kişilerde kortizon hormonu seviyesi bekarlara göre daha düşük çıkmış.

Bu noktada kortizolun strese yol açan hormon olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla evli insanlar, daha az stresli oluyorlar gibi görünüyor.

Araştırmacılar aynı zamanda günlük kortizol ritimlerini de mercek altına almış.

Evli insanların kortizol düşüşleri daha hızlıymış. Bu durumun daha az kalp hastalığı riski anlamına geldiğini belirtiyor uzmanlar.

Araştırmacılara göre bu veriler bir hayli önem teşkil ediyor.

Nitekim yakın sosyal ilişkilerimizin, sağlığımıza kadar bizi etkileyebileceğinin kanıtı olarak görülüyor bu sonuçlar.

Geçtiğimiz yıllarda da evliliğin bireyler üzerindeki pozitif etkilerine dair araştırmalar yayınlanmıştı.

Evli insanların daha uzun yaşadığı ve daha az duygusal problem çektiği sonuçlarına ulaşılmıştı.

Başka bir araştırmadaysa evliliğin erkeklere, kadınlara olduğundan daha çok yaradığı ortaya çıkmıştı.

Tabii tüm bunların dışında, toplum içinde süregelmiş "Evlilik aşkı öldürür" gibi yargılar da mevcut.

Sanırsak olay doğru kişiyi bulmakta yatıyor. Doğru kişiyi bulamayınca evlilik de zehir oluyor, fakat bulunduğu takdirde pozitif etkileri kendini göstermeye başlıyor. Her halükarda evliliği ilişkiye zarar veren bir şey olarak gören insanlar da mevcut.

Yine de bilim, evliliğin ve evli çiftlerin yanında gibi gözüküyor.

Ailenin ne kadar özel bir kavram olduğunu da göz önünde bulundurursak, bilimin de ışığında evliliklerin faydalı olduğunu söylemek çok da yanlış gibi gözükmüyor :) Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

araştırmaya gerek varmıydı ki hayatın yükünü paylaşan insanlar elbet daha sağlıklı olacak tek başına dünyanın kahrını çekmek her yiğidin harcı değildir ayrıca

zerolife

zor bir süreç , doğru kişiyi bulma ve kafa yapısının bir olması lazım , ekonomik anlamda ferahta olduktan sonra olabilir ama Türkiyede gençlik evlilikten uzaklaşır oldular bile malum şartlardan dolayı.

sago-sago-sago

evlilik korkutucu..ömrünüzün sonuna kadar aynı insanla geçirilecek bi hayat..yeni ekonomik düzenin temelide bence toplumda aile yapısı üzerine kurulmuş.kaldıki devletin hücresi ailedir bunun yanında dini değerlerde aile kavramını kutsuyor.aile olduktan sonra işler zorlaşıyor çünkü aile olduktan sonra aile olmayı destekleyen devlet ,din,kapitalist düzen sizi pek çok yerden vuruyor ve siz birlik olup ayakta durmaya çalışıyorsunuz..yeni düzen pek çok çelişkiyi beraberinde getirdiğinden aile olmak zorlaşıyor hayatlar kararıyor..aile olmayı başaranlara gıptayla bakıyorum bu yüzden

Gizli Kullanıcı

He anam he evlilik surecinde 10 yas yaslanan insanlardan bahsetseler.Bir kere evlilik surecindeki yasanan stres aile içi kacgalar omurden 10 sene aliyor çöküyor resmen insanlar onda sonra saglikli olsma neye psikolojim altust olduktan sonra .Bizim toplumda evlilik sureci felaketle eş değer bu araştırma Iskandinav Ab Abd icin falan geçerlidir.

senaatmaca

Türkiyede mümkiğn değil

Görüş Bildir