Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilimin İnsanlar İçin Ne Kadar Anlamlı İşlerle Uğraştığını Gösteren Biyonik Olimpiyatları

Anasayfa
 > Bilim

Sanıyorum Cybathlon Olimpiyatları hakkında konuşmamızın vakti geldi. Zira, dünyada henüz ilki gerçekleşmiş ve daha önce de Onedio'da tanıtımı yapılmış bu Bionic Olimpiyatları'nın önemi, ülkemizde maalesef pek algılanmadı. 

Halbuki, arka planda işleyen teknolojileri henüz duymamış ve fiziksel engeli bulunan pek çok insan için güzel haberler getirmekteydi. Bu yüzden, bilimin insan hayatı için ne kadar anlamlı işlerle uğraştığını, olimpiyatlarda görev almış bir PhD öğrencisi olarak aktarıyorum.

Nedir bu Cybathlon?

Şu biyonik meselesini biraz açsak diyorum

Şu biyonik meselesini biraz açsak diyorum

Biyonik, mühendislik problemlerini çözmek ve teknolojik tasarımlar oluşturmak için doğadaki biyolojik sistemleri inceleyip onlardan faydalanma yöntemidir. Doğanın teknoloji için örnek alınmasıdır.

Paralimpik varken Biyonik Olimpiyatları da nereden çıktı?

Paralimpik varken Biyonik Olimpiyatları da nereden çıktı?

Cybathlon Bionic Olimpiyatları, önceden duymuş olabileceğiniz Paralimpik Olimpiyatlarından biraz farklılık gösteriyor. Aslına bakarsanız, fiziksel engeli bulunan katılımcı atletler iki olimpiyat türünde de yarışabiliyorlar. Hatta öyle ki, bazıları bu yıl Rio’dan çıkıp Zürih’e geldiler. 

Paralimpik’teki atletler, motorize olmayan (elektrik ve şarja ihtiyaç duymayan), destekleyici yapay uzuvlar kullanarak bir spor dalında başarılı olmaya çalışırlar. Cybathlon’daki amaç ise bu atletlerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri zorlukları robotik cihazlar ve protezler ile aşmasıdır. 

Dolayısıyla, daha günlük sorunları hedef alan; atletlerin kadar teknolojiyi geliştiren teknik ekibin de teknoloji performansını ölçen bir organizasyon oluyor. Bu teknolojileri de altı disipline ayırıp takımları birbirleriyle yarıştırıyor. Gelin bunları teker teker inceleyelim.

Brain-Computer Interface (BCI) | Beyin-Bilgisayar Arayüzü Yarışı

Functional Electrical Stimulation (FES) | İşlevsel Elektrikli Uyarım Bisikleti

Powered Exoskeleton | Mekanik Dış İskelet

Powered Wheelchair | Motorize Tekerlekli Sandalye

Powered Arm Prosthesis | Motorize Kol Protezi

Powered Leg Prosthesis | Motorize Bacak Protezi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
34
10
4
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorumunu paylaşırken iyi kalpli ol Simple kalp
Majestic

Bilime hasret bi ülkeyiz.

Umut Medu

ledli ekmek dolabı projesini aradı gözlerim! :)

uydurukcan

imam eriği ve tillo evliyaları projesini unuttun sanırım.

uydurukcan

biyomedikal mühendisliğinin dibine vurmuşlar. biz de burada röntgencilik yapalım.