Bilime Sorduk: Bir Kere Aldatan Bir Daha Aldatır mı?

-

İlişkilerin belki de karşılaşabileceği en büyük problem ile karşınızdayız şimdi. Hayatınızda o en çok değer verdiğiniz sizi aldatsa, ne yapardınız? Hiçbir şey olmamış gibi yolunuza devam mı ederdiniz, yoksa bir aldatan bir daha aldatır deyip güveninizi mi yitirirdiniz? 

Unilad'dan derlediğimiz içerikte aldatanların yalnızca bir kez aldatmadıklarına dair esas sebebi açıkladık.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/relationships/th...

Ne derler bilirsiniz: Bir kez aldatan, her zaman aldatır..

Şimdi insanların ne kadar şüpheci olduklarına bağlı olarak, aldatılan insanlar bu depresif söze ya tamamen inanmayı ya da tamamen reddetmeyi seçerler. Yeni bir çalışma aldatanların neden aldatmaya devam ettiklerini açıklamak için yalancılık ve beyini ilişkilendirdi.

Bulgular "Beyin yalancılığa adapte oluyor." başlığı altında yayımlandı. Bir insanın yalan söylediğinde hissettiği suçluluk, her yalan söyleyişinde daha da azalıyor.

Çalışma beynin, insanlar her yalan söylediğinde olumsuz tepki sağlayan amigdala bölgesine odaklanıyor. Bu olumsuz tepkiler de, bireyler her yalan söylediğinde azalıyor. Araştırmaya göre, tekrar eden yalan eylemine verilen baskılanmış cevap, duygusal geri dönütün de azalmasına sebep olabilir.

Bir diğer olasılık da en başta hiçbir şekilde kötü hissetmeyenler ki onlar sonrasında da kötü hissetmeyeceklerdir.

media.giphy.com

Neil Garrer, makalenin eş yazarı:

Düşünceye göre, ilk kez aldattığımızda bu konuda kötü hissederiz. Fakat bir sonraki sefere daha az kötü hissederiz, sonrasında daha da azalarak devam eder bu durum ve aldatmanın boyutunu genişletiriz. Bizim araştırmamızın ve diğer araştırmaların önerdiği, aldatmamızı engelleyecek tek şey yine aldatmaya verilecek olan duygusal tepkidir. En başta nasıl hissettiğimiz, adapte olma sürecinin tepkiyi azaltması ve aldatmaya daha da meyilli olmak yalana alışma sürecimizi gösteriyor. Sürekli aldatanlarda olan durum budur aslında, en başta bu konuyla ilgili kendilerini kötü hissederler fakat bu duruma alışmaya başladıkları için artık aldatmak onlara bir şey hissettirmez. 

Dolayısıyla yalan söylemeden önce düşünün, her yalan söylediğinizde gelecekteki karakterinizi şekillendiriyor olabilirsiniz.

media.giphy.com

Çalışma genel olarak yalan söylemek konusunda. Garrett ise bu tarz durumların nasıl değişmesi gerektiğini, değişmediği takdirde nelerle sonuçlanabileceğini anlatıyor.

YALAN SÖYLEMEDEN EVVEL BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN!

media.giphy.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beryy93

aldatanın aq

okabe-rintarou

Valla hiç aldatmadım ama aldatsam ve bu hoşuma gitse gene yaparım yapmam diyen iki yuzludur mk

gzm-ynklr

paylaşım için teşekkürler

jmiryo

bi kere tadını alınca kimse vazgeçmiyo ondan diğer elinin altındaya vermiyor o kadar heyecan galibaa heraldeee yani öle düşünüyomm

Görüş Bildir