Bilim, Sanat ve Kültürde Hap Gibi İlginç Bilgileri Türkçe Almak İsteyenlerin Takip Etmesi Gereken 15 Instagram Hesabı

66PAYLAŞIM

Instagram'da daha çok görsel paylaşımlar için gezinmeyi severiz ama faydalı bilgileri de atlamamak lazım! Sizler için derlediğimiz bu hesaplarda, çeşitli konularda ilginizi çekecek paylaşımlar bulabilirsiniz.

1. Uzay, bilim, teknoloji, yeni keşifler ve astronomi hakkında birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bir hesap.

2. Birçok kişi Evrim Ağacı'ndan haberdardır. Ancak biz yine de paylaşmadan geçmeyelim dedik. Türkiye’de bilim denilince akla ilk gelen hesaplardan biri olan Evrim Ağacı özgün içerikler hazırlıyor, ilgilenenler için okuma önerileri sunuyor ve merak ettiklerinizi yanıtlıyor.

3. Beraber yaşadığımız ama kediler köpekler kadar tanımadığımız kuşlar hakkında görebileceğiniz en iyi ve en kapsamlı hesap. Kuş Dedektifi dünyayı geziyor, kuşları izliyor ve fotoğraflıyor. Aynı zamanda kuşlar hakkında birçok bilgi paylaşıyor. Her gün ötüşünü duyduğunuz kuşlar hangileri biliyor musunuz? Büyük Baştankara’yı tanıyor musunuz?

View this post on Instagram

BASIN’ın dikkatine: Hatay’da bulunup kaçak avcılar tarafından katledilen Türkiye’nin en nadir canlılarından biri olan Balık Baykuşu anısına bir yazı… Uyanık olun. Toroslar’ın güneyindeki bu derin vadilerde barajlardan çok daha eski ve olağanüstü şeyler var. Buraları hepimizden daha iyi biliyorlar. Balık Baykuşu, o kadar nadir ve benzersizki, onları her arayışınız kendi hayatınızda kendinizi buluşunuza benziyor. Onun peşinde düşüncelere dalıp, hayaller kuruyorsunuz. İnsanlar oralara gelmeden önceki on binlerce yıllık serüvenini anımsıyorsunuz. Toroslar’ın güneyinde kalan yıl boyu akan nehirler, nemli vadiler ve yaşlı çam ormanları onların evi. Daha doğrusu bu üçünün birleştiği yerlerdeler. (Maalesef çoğuna baraj yapıldı.) Kalan 3-5 yerde yaşam mücadelesi veriyor bu toprakların evlatları. Türkiye’mizin korumakla yükümlü olduğumuz en büyük değerleri onlar. Bütün dünyada sadece burada bu alttürü. Saatler, günler süren arayışınızın ardından onları bulduğunuzda ise sizi hiç umursamıyorlar. Daha önce insanla hiç karşılaşmamış gibi davranıyorlar. Gerçekten öyle. İnsanı tanımıyor. Siz ise oranın asıl sahiplerinin onlar olduğunu anlıyorsunuz. VE… Onun o masumiyeti ve kadim bilgeliğini BEYİNSİZ bir insan gelip gözlerinin içine baka baka ondan alıyor. Onu acımasızca silahıyla öldürüyor. İNSANA BU HAKKI KİM TANIYOR? BENİM ÜLKEMİN BİR DEĞERİNİ YOK EDEN BİRİSİ VATAN HAİNİ VE TERÖRİST DEĞİL MİDİR? Balık Baykuşlarını daha önce çalıştığım için biliyorum. Bir Balık Baykuşu, insan görünce korkmaz. Çok yaklaşırsanız gözlerini size diker bakar ama sizden ürküp kaçmaz. İnsanla barışçıl bir türdür. Olması gereken budur. Olmasını arzu ettiğimiz budur. Bu devasa baykuş insanı tehdit olarak görmez çünkü günümüze kadar onunla karşılaşan pek az insan olmuştur. Şimdilerde ise her yere yol girmesi neticesinde yaşadıkları yerlerin içlerine kadar araba yolu gidiyor. Elini kolunu sallayan iti kopuğu buralara girebiliyor. 2009’a kadar gözlerden ırak bir hayat sürdü. 2000’lerden önce soyunun tükendiği sanılıyordu. Avrupa ve Türkiye’nin içinde bulunduğu Batı Palearktik bölgesinin en nadir kuş türü. Türkiye’de 80 milyon insan var ancak maksimum 50 birey Balık Baykuşu var! (Devamı yorumda)

A post shared by Emin Yogurtcuoglu (@birddetective) on

4. Herkes için arkeoloji mottosuyla yola çıkan Arkeofili hesabında uzman arkeologlar özgün içerikler hazırlıyor. Son gelişmeleri, keşifleri ve birbirinden ilginç bilgiler paylaşıyor, aynı zamanda yanlış bildiklerimizi düzeltiyorlar. Daha fazla içeriğe ve kapsamlı yazılara ulaşabileceğiniz aynı isimde bir de internet siteleri var.

5. Ülkemizden mimarlık tasarım ve kent hikayeleri... Bu hesabı takip etmek için mimarlığa dair özel bir ilginizin bulunması gerekmiyor. Mimarlık Tarihi hesabı belki her gün önünden geçtiğimiz binaların hikayelerini de bize anlatıyor.

6. Film ve dizilerin ünlü sahnelerinin nerede çekildiğini paylaşan bir hesap. Bazı mekanları ve sokakları ilk bakışta tanıyabileceğiniz gibi, çok iyi bildiğiniz kimi yerlerin ise aradan geçen zamanla nasıl değiştiğine inanamayacaksınız.

7. Kült filmleri, Türk ve dünya sinemasının en güzel örneklerinden vurucu cümlelerin paylaşıldığı bu hesap kesinlikle ilginizi çekecek. Bir yandan da evde ne izlesem derdine son verecek.

8. Aslında Ecostore, sürdürülebilir ve güzel bir dünyanın yaratılmasına katkı sunmak amacıyla kurulmuş sürdürülebilir yaşamı savunan ve buna uygun ürünlere ulaşabileceğiniz bir internet sitesi. Instagram hesaplarında ise her gün faydalı bilgiler ve doğa dostu uygulama önerileri sunuyorlar.

9. Boyutsuzluk, bir konum sınırlaması olmaksızın merak edilen çoğu şey hakkında ya da ilginizi kesinlikle çekebilecek bilgiler paylaşıyor. Mottoları ise “merak etmekten vazgeçmeyenlerin dijital dergisi".

View this post on Instagram

Yazar Morris Jessup'a 1956 yılında gelen bir mektup, bugün hala konuşulan bir komplo teorisinin başlangıç noktası oldu. Carl M. Allen tarafından gönderilen mektupta, Amerikan Donanması'nın 28 Ekim 1943 tarihinde Philadelphia'da bir deney gerçekleştirdiği, deney sonucunda USS Eldridge gemisinin kısa bir süreliğine gözden kaybolduğu, o sırada New York'ta Norfolk limanında görüldüğü ve sonra aniden Philadelphia'ya geri döndüğü yazıyordu. Deneyi gözleri ile gördüğünü söyleyen Allen, geminin ışınlandığını iddia ediyordu. Ayrıca iddiasına göre, geri döndüğünde gemi personelinin çoğu aklını kaçırmıştı, hatta bazıları geminin metal gövdesiyle bütünleşmişti. Mektupları alan Morris Jessup, olayı Amerikan ordusunun Deniz Araştırmaları Ofisi'ne iletti. Kendi soruşturmasını yürüten ofisin bugün web sitesinde yayında olan belgelerine göre, bahsi geçen tarihte USS Eldridge Philadelphia'da değildi. Görüldüğü iddia edilen deneyin, savaş gemilerini gizlemek için geliştirilen bir manyetik koruma kalkanı projesine ait olabileceğini ve bu deney sırasında kullanılan geminin de ortadan kaybolmadığını açıkladılar. İşin ilginç yanı, bu deneyde kullanıldığı ve personelinin de hasar aldığı söylenen USS Eldridge, önce Amerikan Donanması’nda, daha sonra ise Yunanistan’da uzun yıllar görevine devam etti. Konuya başka bir bakış getiren şüpheciler ise, mektupları alan yazar Jessup’un olaydan yalnızca 3 yıl sonra arabasında intihar etmiş halde bulunmasının hiç de tesadüfi olmadığını savunuyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz? Meşhur Philadelphia deneyi, bazı bilim insanlarının da açıkladığı gibi dayanaksız bir komplo teorisi mi, yoksa dünya üzerinde herkesten gizlenmeye çalışılan gerçeklerden birisi mi? Kaynak: US Navy / DE173 / Express / How Stuff Works / Gaia Fotoğraf: National Archives #biliminsanı #tarihnotlari #deney #tarihibilgiler #tariheyolculuk #tarihçi #tarihi #bilim #tarih #bilimsel

A post shared by Boyutsuzluk (@boyutsuzluk) on

10. Seyahat yazarı ve rehber Şerif Yenen’in hesabı. Hesabı güzel yapan ise şurayı görmelisin demek yerine farklı yerler, antik yerleşimler, tarihi yapılar hakkında paylaşımlarında oldukça detaylı bilgilere yer vermesi.

11. Kulaktan kulağa yayılan yanlış ve internetteki şüpheli bilgileri inceleyen doğrulama platformu. Özellikle içinde bulunduğumuz gibi kriz zamanlarında aşırı işe yarayan bir hizmet demek de uygun olur.

12. Teknoloji haberlerini global seviyede ve pratik olarak takip etmek istiyorsanız Shift Delete'i takip edin. Mizah yönleri de çok iyi!

View this post on Instagram

Bol şifreli günler #DünyaŞifreGünü

A post shared by ShiftDelete.Net (@shiftdeletenet) on

13. Teknoloji demişken... Kendiniz de işin içine dalmak, minik teknolojik projeler yapmak isterseniz Raspberry Pi, Ardiuno gibi şeylere meraklıysanız Murat Şen'in paylaşımlarına bakabilirsiniz.

14. Artık çok daha hassas olmamız gerektiğini anladığımız, günden güne daha da ciddi bir konu haline gelen iklim meselelerinde İklim Haber kesinlikle haber almamız gereken paylaşımlar yapıyor.

15. Türkiye'nin en büyük astronomi ve uzay bilimleri platformu mottosuyla yola çıkan Kozmik Anafor, hem paylaşımları hem de etkinlikleri ile aşırı keyifli bir Instagram hesabı sunuyor.

16. BONUS: Onedio IQ hesabında da çeşitli disiplinlerden hem eğlenceli hem de bilgilendirici paylaşımlar bulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seda-diril

Her post için instagrama yönlendirirse, içeriği nasıl inceleyeceğim? Ben beğenmedim bu app'ı da.

gzm-ynklr

Güzel içerik faydalı sayfalar bilgilendirici.

yori

instigramda boyle hesaplar varmiydi muthis

Görüş Bildir