Bilim İnsanları Açıkladı! Filipinler'de Karaya Vuran Beyaz Tüylü Dev Canavarın Sırrı

-
Abone ol

İnternet üzerinde bir haftadır dolaşan bu fotoğrafın gerçekliği kantılandı kanıtlanmasına ama dev 'canavar'ın ne olduğunu henüz kimse çözemiyordu. Bilim insanları geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış. Detayları Unilad'den derledik.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/pics/scientists-...

Geçen Pazar Filipinler'de meydana gelen 4.4 şiddetindeki depremden sonra bu yaratık Dinagat Adaları'nda kıyıya vurdu.

Hem yerel halk hem de sosyal medyanın büyük ilgisini çeken dev merak, endişe ve biraz da korkuya sebep oldu.

Elbette bir mantıklı açıklaması olacaktı.

Filipinler, Pasifik Okyanusu'nda Ateş Çemberi denilen bir yerin yakınında bulunuyor. Bu ismin bölgeye verilmesinin sebebi ise sık sık meydana gelen depremler ve volkanik patlamalar olmuş. Dolayısıyla Filipinler bu bölgeye yakın olduğu için depremlere, büyük fırtınalara ve bu tip olaylardan sonra kıyılara vuran tuhaf yaratıklara alışkın diyebiliriz.

Mindanao'nun kuzey kıyısında bulunan vatandaşlar depremden sonra 10 metrelik dev bir kürek balığı gördüklerini bildirmişti, ama bu beyaz canlı konusunda herhangi bir sonuca varılamamıştı.

Bazı vatandaşlar denizin derinliklerinde yaşayan ve bilinmeyen bir yaratık olduğunu, diğerleri ise gerçekten daha da uzaklaşıp dev bir İngiliz çoban köpeği olduğunu düşündü.

Fakat yerel bilim insanlarının açıklamasına göre dev yaratık 7 metrelik bir balina ölüsü! Hatta muhtemelen ölümü depremden önce gerçekleşti.

Tahminlere göre bundan 2 hafta önce ölümü gerçekleşmiş ve bir ihtimal bir geminin çarpması sonucu ölmüş. 

Geçtiğimiz hafta sonlarına yaklaşırken bilim insanları bu canlının bir Asya Deniz İneği ya da Dugong olabileceğini iddia etti fakat aynı zamanda bir balina olması ihtimalinin de üzerinde durdu.

Dev deniz canlısı bir hafta boyunca merak uyandırmış ve sosyal medyayı fazlasıyla meşgul etmişti. Bilim insanları yine bizi aydınlatmakta gecikmedi!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seakick

olum bak hep aynı şeyi yapıyonuz. uzaylı çıkacak canavar çıkacak diye bi heyecanla geliyoz ot, bok çıkıyo hep

prettyfox

Henüz keşfedilmemiş bir balina ya da başka bir canlı türüdür. Okyanusların %95'i,nden fazlasıydı galiba, henüz keşfedilmemiş durumda zaten.

nissyazar

Bilmiyorum ama bu açıklama sadece halkın merakını gidermek için olabilir belkide çok farklı bir şey ve insanların korkmasını istemiyorlar sırrı kendilerine saklayacaklar ahahah :D şaka bir yana tatmin etmedi açıklama

emrekarayel

İçerikte giriş var ama çıkışı bulamamışsınız.

handenurr

İspermeçet balinası olduğunu düşünüyorlarmış, ama tam teşhis için kafatası muayenesi veya dna taraması yapılması gerekiyormuş. o tüy gibi gördüğümüz iplikler de büyük ihtimalle balinanın yıpranıp yırtılmış kaslarıymış. national geographic'in yalancısıyım. :) videosu da var; daha önce de benzer olaylar yaşanmış, merak edenler "2003 chilean blob" diye aratıp görsellere bakabilirler... oradaki nesnenin de balina dna dokusuyla eşleştiği 2004'te kanıtlanmış. :)

ckasapoglu16

içerikten daha çok bilgi içeren ve aydınlatıcı bir açıklama :d

handenurr

merak ettim, biraz araştırayım dedim. :)

Görüş Bildir