Bilim Cevaplıyor: Eğer Yeterince Denersek Duvarın İçinden Geçmemiz Mümkün Olur mu?

4PAYLAŞIM

Her şeyi yaptık duvardan geçmemiz eksik diyebilirsiniz ama neden olmasın?

Cevabı en baştan verelim: Teorik olarak, bu mümkün.

Evrendeki her cisim ve canlı aslına bakılırsa devasa bir boşluğa sahip. Bunun nedeni de atomların %99,9999...'luk bir kısmının boş olması. Hal böyle olunca maddeler de bir nevi büyük boşluklardan oluşuyor.

Bu durumda akıllara şu soru geliyor: Nasıl oluyor da devasa boşluklardan oluşan maddeler, birbirlerinin içinden geçemiyorlar?

Örneğin duvara kafa attığımızı düşünelim. Kafamız da, duvar da atomlardan oluşuyor, tıpkı diğer her madde gibi. Peki neden kafamız duvarın içinden geçemiyor? Cevap elektronlarda gizli.

Elektronlar, atom çekirdeklerinin etrafında muazzam hızlarda, sürekli şekilde dönüyorlar.

Duvara kafa attığımızda duvarın yüzey kısmındaki elektronlar, kafamızdaki elektronlarla bir etkileşime girer. Burada bir fizik kanunu devreye girerek bu etkileşimini türünü belirler. O fizik kanunu ise "aynı yükteki parçacıkların, cisimlerin birbirlerini itmesi"dir. Dolayısıyla kafamız ve duvar, birbirlerini iterler.

Bu itme kuvvetinin gücü öylesine fazladır ki, doğada aslında hiçbir maddenin birbirine dokunmuyor olmasına neden olur.

Yani aslında hiçbir şeyi gerçek anlamda elleyemiyoruz, yalnızca çok fazla yaklaşabiliyoruz. Bu itme kuvvetinin gücü sırasında, bizimle duvar arasında iki arada bir derede kalan kafamız da muhtemelen kırılıyor tabii ki.

Fakat kuantum dünyası bu noktada yardımımıza yetişiyor ve umutlarımızı yeşertiyor.

Şöyle ki, yeterince fazla sayıda deneme yaparsak, bir denemede eninde sonunda kafamızdaki boşluklarla duvardaki boşluklar karşı karşıya gelecek ve sonucunda da karşıya geçebileceğiz.

Yine de hemen sevinmemek gerek.

Bu olasılık o kadar düşük ki, kafanız gözünüz yarılmadan deniyor olabilseniz bile binlerce yıl boyunca aralıksız ve seri şekilde denemenizi gerektirebilir...

Kim bilir, belki ileride bir teknolojik gelişmeyle duvardaki boşlukların yerlerini kendi vücudumuzdaki boşluklara uyacak şekilde düzenleyebilir ve artık duvarlardan geçmeye başlayabiliriz. 😎

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mr.hate

O zaman "et ete değmeli ağa" diyerek kondom kullanmayı ret edip, her gün piyasaya yüzlerce babası belli olmayan piç sürenlerin de, bu inadın sadece dünya çapındaki "piç" popülasyonuna katkı bulanmaktan başka bir boka yaramadığını bilimsel olarak kanıtlanmış oluyor. Kondom kullanın... asndlnalksdnkla

deen-tharkuho

Ne diyorsun lan sen kafan mı iyi?

mr.hate

Sanat bu arkadaşım, yorum yapma sanatı, anlayana. Gerçi benimkisi biraz muzu duvara bantlayıp "bu da sanat, yersen tabi" tadında oldu. Hemen açıklayayım, efendim sanatçı bu eserinde, ister sevgilinle, ister eşinle, ister parayla, cinsel ilişki esnasında "et ete değmeli ağa" kafasındakilerin ısrarla kondom kullanmayı ret ederek, istenmeyen gebelikler sonucu doğan ve bu yüzden babaları tarafından terk edilen sahipsiz çocukların yaşadığı mağduriyete dikkat çekerek "kondom" kullanmanın önemini (bu konudaki bilimsel çalışmaları da kaynak göstererek) sert ve karmaşık bir dille anlatmak istemiş. Eserin adı UTFC. Ha son olarak... Lan babandır!

bilemiyorum-altan-bilemiyorum-

"yeterince fazla sayıda deneme yaparsak, bir denemede eninde sonunda kafamızdaki boşluklarla duvardaki boşluklar karşı karşıya gelecek ve sonucunda da karşıya geçebileceğiz." benim anladıgım "sonsuz maymun teorimi" gibi bir nevi.

linkop

tek eksiğimiz buydu teşekkürler düşünecez bunu da

optsyn

Tüm Akpli kardeşlerime buradan sesleniyorum. Hadi bunu da biz başaralım. Hepimiz duvara kafa atalım. Eninde sonunda öteki tarafa geçeriz. Eğer inanırsak olur bence...

mehmet-demirer

😂😂😂😂😂

srkbykts

Geçemen tombiş

Görüş Bildir