Bilgeliğiyle Tanınan OSHO'nun Hindistan'dan Kovulduktan Sonra ABD'de Kurduğu Tarikatla Terör Estirme Hikayesi

2.9bPAYLAŞIM

Bir kitapçıda gezerken çok satanlar arasında 'OSHO' adını görmeyen var mı? Sanırım hepimiz okuduk ya da en azından adını duyduk. Peki OSHO takma adıyla bilinen Baghwan Shree Rajneesh ve yardımcısının dahil oldukları tarikatta gerçekleşen cinsel saldırılardan dolayı Hindistan’dan kovulup taşındıkları ABD'de neler yaptıklarını biliyor muydunuz? 

Tamamen gerçeklere dayanan bu olayları dinlerken bir an 'Şaka mı tüm bunlar?' diyebilirsiniz.

Hikayenin başlangıcı tahmin ettiğiniz üzere Hindistan fakat asıl olaylar ABD'de cereyan ediyor.

OSHO'nun lideri olan Baghwan Shree Rajneesh'in başını çektiği seksen bin kişilik komün, Sheela Patel’in bir Amerikalı ile evlenmesinin ardından hedef olarak ABD'yi seçiyor. Oregon eyaletinde Antelope bölgesinde belki de yüz kişinin bile yaşamadığı bir yerde çiftlik kuran komünün yarattığı kargaşayı hayal edebiliyor musunuz?

Tarikatın kurulumu tamamlandıktan birkaç yıl sonra, 1981-1985 arası öyle olaylar yaşanıyor ki...

Bu seksen binlik tarikat sıfırdan bir şehir kuruyor, tarım yapıyor, keni elektriğini üretmeye başlıyor. Kendi ritüelleriyle belki de hepimize garip gelecek alışkanlıklar kuruyorlar.

Böyle bir olayın tepki çekmemiş olmasını düşünemiyoruz değil mi? Öyle de oluyor. Önce Oregon çevresinde ardından da ABD'de tepkiler çoğalıyor.

Tepkiler çoğaldığında kendi içerisinde bir düzenlemeye gitmektense tepkileri sona erdirme yolunu seçiyor tarikat.

Çiftliğin çevresindeki evleri satın almaya ve şehri tabiri caizse OSHO'laştırmaya başlıyorlar. Her ne kadar bu plan geçici bir çözüm sağlasa da onların hedefi şehrin yönetimini ele geçirmek ve gelecekte bu tip sorunların yaşanma ihtimalini kökünden çözmek olduğu için ilginç, denenmemiş bir çözüm buluyorlar.

İlk bakışta masum bir iyilik çabası gibi görünen 'oy toplama' hamlelerini uzun süren bir hazırlık ardından gerçekleştiriyorlar.

Tarikata bağlı nüfusu artırarak yönetimi ele almak için ABD'nin dört bir yanından evsizleri çiftliğe ve şehrin muhtelif yerlerine topluyorlar. Evsizlerin taşınması olayı Oregon'dan çıktığında artık tepkilerin tonu da değişiyor ve hukuki düzeyde protestolar başlıyor.

Bu yaşanan kargaşada Baghwan Shree Rajneesh birkaç yıl kendini geri çekiyor ve tepkilerin dinmesini bekliyorlar.

Tepkiler dinecek gibi görünmese de medyanın ilgisi sonucunda tarikata katılmak için can atan kitlelerin artışı ve birbirine kenetlenen bu komün artık kendilerine yeten bir şehirde kalmaktansa seslerini dünyaya duyurmak istiyorlar. 

Bunu da pek 'akılcı' yollarla yapmıyorlar.

Önce tarikata yapılan bir saldırının ardından topluca silahlanıyorlar. Tabancalar, tüfekler bu bilgelik saçan çiftliğin sınırlarına giriyor.

Bu silahlanma sadece kendilerini korumak için gerçekleşmiyor, ellerindeki bu ufak çaplı orduyla kendilerine ters düşen Oregonlu hukukçu ve politikacılara suikast girişimlerinde bile bulunuyorlar.

Bununla da kalmıyorlar, seslerini duyurmak için modern dünyanın ilk biyoterör saldırılarından birini planlıyorlar.

1985 yılında Dallas'ta eyalet seçimlerini etkilemek ve kendileri aleyhine çıkacak kararları engellemek için biyolojik silah kullanıyorlar. 

Bu kadarı da olmaz demeyin, dinleyin.

Olay şöyle gelişiyor, Dallas'ta bir restoranın salata barında salmonella tespit ediliyor ve salata tüketen tam 700 kişi zehirleniyor. Tarikat suçlu bulunuyor ve bu saldırı ABD'de hukuki olarak teyit edilmiş ilk biyolojik saldırı olarak kayıtlara geçiyor.

Artık iş zıvanadan çıktığında ABD devleti hukuki yollarla fakat yapılan hukuksuzluklardan ziyade 'illegal göçmenlik' ihlali sebebiyle tarikatı takibe alıyor.

Diğer suçların da iddianamelere eklenmesiyle kaçma planları yapan Baghwan Shree Rajneesh ve OSHO'nun diğer yöneticileri uzun çabalar sonunda eş zamanlı olarak tutuklanıyor.

Tarikatın beş yıllık bir garip ABD macerası sona ererken lider Baghwan Shree Rajneesh gizli servisle yaptığı anlaşmalarla Hindistan'a geri yollanıyor.

Sonrasında da kendisinden bir daha haber alınamıyor, 93 tane Rolls Royce marka otomobili olan, sade bir hayatı işaret eden bilgelik sözlerini yaysa da lüks ve aşırılık düşkünü tarikat liderinin ardından haliyle birçok komplo teorisi ortaya atılıyor. 

Nasıl öldüğü halen bir sır.

Kişisel gelişim kitaplarının yazarı olarak gördüğümüz OSHO'nun hikayesi işte böyle.

Tüm bunlar nereden mı çıktı?

Tarikatın bir dönem eylemleri gerçekleştiren yöneticilerinin de konuk edildiği ve olayların bir bir anlatıldığı Netflix belgeseli Wild Wild Country olayın üzerinden 25 yıl geçtiği için yaşanan zaman aşımı sebebiyle elde edilen resmi evrakları incelemiş, yayınlamış.

Komplo teorisi yok anlayacağınız, belgeler var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-senturk6

acaba bunu yazan sivri beyinli oshunun bir tane kıtabını eline alıp okudumu yobazsın dostum bu haberi aklın sıra nefret soylemı altında bızleri bilincaltı enpoze ettmeye calısmıssın ama bosuna osho okuyan bır adamı kandıramassın .yazıklar olsun attıgın bu camurlara kremit akıllı sen kım oshoyu agzına almak kım yalanlarınla sevyenı belli etmissin .defalarca hındıstana gittim bu harıka adamı orda o kadar deger veriyorlar ki devlet bile resmi olarak kendisine brahman olarak kabullendi.kısacası guneşi balcıkla sıvayamassın

kerem-altintop

hahahahah devlet onu mecburen brahma ilan etti dallas da yakalandıktan sonra cıa ile anlaştı gitti hindistanda yahudi mistizismiyle hindu budizmini harmanlamaya kalktı vede başarılı oldu

bensen-tan

Deccaliyet: ezemediğin şeyi değersizleştir...

memiya

Baştan aşağı hatalı bilgi nereden buluyorsunuz bunları, yazının tarzından dahi ne kadar yanlı olduğu anlaşılıyor. Yazıdan cehalet akıyor. Osho tarikatın adı değil Baghwan Shree Rajneesh'in sonradan aldığı isimdir (mahlas gibi) Kendisi din karşıtı olduğu için Hindistan'da suçlanmıştır. Amerika'da komün yaşama ancak vakıf olduğunda izin verildiğinden civar araziler satın alınarak vakıflaştırılmıştır. Dünyanın birçok yerinde komünler için bu tarz yakıştırmalar yapılmıştır. Kurala uymayan dışlanır. Ayrıca Osho'nun CIA tarafından zehirlendiğini anlatan teoriler de vardır. Oturduğunuz yerden saçma sapan içerik kasıyorsunuz. Bok atıcan bari araştır.

cent

Osho sevmem ama sevenlerde çok. Adamın haqqında ne kötü şey duysam ve ne söylense inanıcam. Ama bu ne içerik amk. Nefret etmeye bahane arayan beni bile etkilemedi )))

Gizli Kullanıcı

Esmerler bu dünyaya zararsınız yeminle. Nereye girseniz oraya sıçıyosunuz. Bi siz bi de çekikler.

quiksilver

ELF konuştu konuş ELF dinliyoruz

kanlikontesdiyin

mal aq

Görüş Bildir