Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Berat Albayrak: 'Mevduatlara El Konulmayacak, Hesaplardaki Dövizler TL’ye Döndürülmeyecek'

 > -
Abone ol

Hürriyet gazetesinin ekonomi yazarı Vahap Munyar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yaptığı telefon görüşmesini aktardı. Munyar'ın aktardığı bilgiye göre Albayrak, "Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek" dedi. 

 

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sanayicilere döviz uyarısını ve "C ve B Planı" açıklamasını konuştuğu saatlerde Bakan Albayrak'tan bir açıklama geldi.

Erdoğan Sanayicilere 'Döviz Almayın' Uyarısı Yaptı ve Ekledi: 'Aksi Takdirde B ve C Planını Uygulamak Zorunda Kalırım' - onedio.com
Erdoğan Sanayicilere 'Döviz Almayın' Uyarısı Yaptı ve Ekledi: 'Aksi Takdirde B ve C Planını Uygulamak Zorunda Kalırım' - onedio.com

Telefon görüşmesinin detaylarına bakalım...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar'a yaptığı açıklamada dövizde yaşanan dalgalanmaların çok net bir saldırının göstergesi olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten."

"Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak"

Bakan Albayrak ayrıca döviz kurundaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladıklarını açıkladı:

"Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ’ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız. 

Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar. Dediğim gibi, tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır."

Albayrak "Döviz hesaplarına el konulması ya da TL’ye çevrilmesi söz konusu mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı 👇

“Bakın çok net söylüyorum. Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek.  Yasal işlem başlatılacak."

İlerleyen dakikalarda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan da bir açıklama geldi 👇

Munyar ayrıca Albayrak'ın "gerekirse mali kural uygularız" dediğini aktardı. Peki mali kural nedir?

Business HT bu konuya şöyle açıklık getiriyor:

Mali kural, kurallara bağlı maliye politikası söz konusu olduğunda uygulanacak maliye politikasının esneklik limitlerini belirleyen kurallara verilen isim. Mali kurallar, bütçeleme sürecinin karar alma ve uygulama aşamalarını davranışsal veya yasal normlarla düzenleyen temel ilkeler biçiminde değerlendirilmektedir. Mali kural, makroekonomik düzeyde bütçe büyüklükleri üzerine bir takım niceliksel sınırlamalar getirmek suretiyle maliye politikalarını kısıtlayan ve yakından disipline eden uygulamalar biçiminde tanımlanmaktadır. Mali kural kapsamında kamu harcamaları, vergiler, bütçe dengesi ve borçlanma düzeyi yakından izlenen öncelikli değişkenlerdir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir