Görüş Bildir
Haberler
Bedelli Askerlik İçin Son 3 Yılda 156 Bin Kişi Başvurmuş

Bedelli Askerlik İçin Son 3 Yılda 156 Bin Kişi Başvurmuş

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'ün verdiği soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere son üç yıl içinde 156 bin 926 kişinin başvurduğunu açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Bakan Akar’ın yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi.

Bülbül, önergesinde, “Son 3 yıl içerisinde bedelli Askerlik uygulamasına kaç yurttaşımız başvurmuştur? Yaş ortalamaları ve eğitim durumları nedir? Son 3 yıl içerisinde Bedelli Askerlik uygulamasından ne kadarlık bir gelir sağlanmıştır? Bu gelir hangi amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır? Bedelli askerlik görevini ifa eden milletvekili var mıdır? Var ise kaç kişidir?” sorularını yöneltti.

'İki milletvekili yararlandı'

'İki milletvekili yararlandı'

Bakan Akar, önergeye şu yanıtı verdi:

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere son üç yıl içerisinde 156 bin 926 kişi başvurmuştur. Yaş ortalaması 24’tür. Bedelli askerlik hizmetinden faydalananların yüzde 53’ü lisans ve üstü seviye eğitim düzeyindedir. Söz konusu başvurular neticesinde elde edilen gelir, Bakanlığımızın ilgili muhasebe birimi hesabına yatırılmakta olup, genel bütçeye gelir kaydedilmektedir. Bedelli askerlik hizmetinden bugüne kadar iki milletvekili yararlanmıştır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
8
2
2
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Destan Yazan

Çok merak ediyorum; "askerliği vatani görev, vatan borcu" şeklinde yorumlayanlar, bu ülkenin sadece askere mi ihtiyacı olduğunu zannediyorlar... 1900 'lü yıl... Devamını Gör

Hazreti Deist

Ben 28 gün bedelli askerlik yapmış bir kişi olarak profesyonel orduya geçilmesinden yanayım.Daha önce de söyledim.Artık asker sayısı değil teknoloji önemli.B... Devamını Gör