Görüş Bildir
Haberler
Basın Konseyi ve TGC'den Ahmet Hakan'a Saldırıya Kınama

Basın Konseyi ve TGC'den Ahmet Hakan'a Saldırıya Kınama

ATKN
01.10.2015 - 10:51 Son Güncelleme: 01.10.2015 - 13:20

Basın örgütleri, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı. Basın Konseyi'nden 'Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz' açıklaması yapıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Basın Konseyi: 'Çok ciddi endişeliyiz'

Basın Konseyi: 'Çok ciddi endişeliyiz'

Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

'Basın özgürlüğü derken, can güvenliğimizin olmadığı bir noktaya geldik. Çok ciddi endişeliyiz.

Son zamanlarda medyaya yönelik baskılar, siyasilerin ve bazı köşe yazarlarının, 'Onun tırnaklarını da dişlerini de sökmesini biliriz', 'İstesek sinek gibi ezeriz' şeklindeki ifadeleriyle güçlenen bu saldırılar, kabul edilemez. Bu çirkin tavırlar gözdağıdır, basına hiza verme çabalarıdır.

Gece geç saatlerde televizyon programını tamamlayarak, evine dönmeye çalışan gazeteci Ahmet Hakan’a yapılan saldırı aslında; insan haklarına, demokrasiye, basın-ifade özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına yapılan alçak bir saldırıdır.

Üzerlerinde devletin can güvenliğini hissetmeyen gazeteciler, bugün her açıdan özgür değildir. Bir milletvekilinin, Hürriyet gazetesi binasının önüne giderek olay yaratıp gazetecilere gözdağı vermesini, siyasi iktidarın ciddiye almadığını gördük.

Bu ortamların yaratılmasına izin verirsek, bazıları da üzerine vazife çıkarıp mafya tarzı saldırılara geçer. Şunu açıkça söylemek zorundayız. Siyasi iktidar, ülkeyi yönetendir. Bu nedenle yaşanan bu durumun sorumluluğu doğrudan siyasi iktidarındır.

'Göreve çağırıyoruz'

Hükümeti, İçişleri Bakanlığı'nı, valileri, vandalizme dur demeye çağırıyoruz. Bunlar şiddettir. Caydırıcı önlemler alınmadığında da şiddetin egemenleştiği görülür. Bugün Ahmet Hakan’ın kaburga ve burun kemikleri kırıldı. 

O’nu koruyamadık. Sıranın kime geleceğini bilmiyoruz. Başta siyasi iktidar olmak üzere, tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Gözdağı veren saldırılar gerçek gazetecileri korkutmaz, yıldırmaz.

Gazeteci Ahmet Hakan'a, Hürriyet ailesine ve tüm medya dünyasına geçmiş olsun diyoruz.'

TGC: 'Tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan İçişleri Bakanlığı'nı görevini yapmaya davet ediyoruz'

TGC: 'Tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan İçişleri Bakanlığı'nı görevini yapmaya davet ediyoruz'
İçeriğin Devamı Aşağıda

TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Seçime giderken medya kuruluşlarının ve gazetecilerin Cumhurbaşkanı, iktidar ve iktidarı destekleyen bazı yazarlar tarafından sürekli hedef gösterilmesi sözlü ve fiziksel şiddeti körüklemektedir. Her ne kadar geçici iktidarın Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de basının özgür olduğuna inansa da bu ülkede her gün bir yayın organı basılmakta, gazeteciler saldırıya uğramaktadır.

Son olarak aylardır iktidar yanlısı medya organlarının yazarları tarafından açıkça dayak ve ölümle tehdit edilen üyemiz Ahmet Hakan, dün gece korumasıyla birlikte saldırıya uğramış ve hastaneye kaldırılmıştır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü hedef alan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Ahmet Hakan'a yönelik tehditlerle ilgili bugüne kadar seyirci kalan ve görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanlığı'nı görevini yapmaya, gözaltına alındığını öğrendiğimiz saldırganların kimliklerini açıklamaya davet ediyoruz.Bağımsız ve bağlantısız gazetecilerin her türlü baskıya rağmen görevlerini yapmaya devam edeceğini tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.'

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0