Görüş Bildir
Haberler
Başbuğ: 'Böyle Giderse Şehit Haberlerini Duymaya Daha Çok Devam Ederiz'

Başbuğ: 'Böyle Giderse Şehit Haberlerini Duymaya Daha Çok Devam Ederiz'

Onedio Medya
09.04.2016 - 09:57

Genelkurmay eski başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, milli konuların iç siyaset malzemesi yapılmasını önlemede asli görevin siyasal iktidarda olduğunu söyledi. Başbuğ, 'O onu çekiştirir, o diğerini çekiştirir ve o onun aleyhine siyaset yaparsa, üzülerek söylüyorum biz şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta konuşan İlker Başbuğ şöyle konuştu:

'Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapması gereken en önemli konu Suriye ile aynı hedefleri amaçlayan, burada Rusya ve İran öne çıkıyor, bunlarla ilişkilerimizi geliştirmemiz ve açmamız lazım. Suriye merkezi hükümetiyle ilişkilerimizi normale çevirmemiz lazım. Elbette bu resimde ABD’yi de unutmayacaksınız. ABD ile ortak hareket etmek için bütün çabamızı göstermemiz lazım. Bunlar olmazsa ne Suriye’deki oluşumlar olumlu noktada gider ne de Türkiye’de yaşadığımız acı olayların sonu gelir.'

''Türkiye olarak kaostayız''

Başbuğ, terör konusunda asıl sorunun siyasal iktidarlarda olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

'Asıl sorun siyasal iktidarlarda. Milli konuları, milli sorunları iç siyaset malzemesi yapmayacaksınız. İşin özü bu. Türkiye olarak maalesef bir kaostayız. İnsan olarak hepimiz üzülüyoruz. Yazıktır. Niye? Milli konularımızın iç siyaset malzemesi haline dönüştürülmesidir bunun altında yatan sorun. Burada bana göre birinci sorumluluk siyasal iktidarda. İç siyaset malzemesi yaptığınız an, o kendi açısından bakacak diğeri kendi açısından bakacak ve parçalanacaksınız..

'‘Şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz’

Siyasal iktidarın gerektiği zaman öz eleştiri yapması gerektiğini ifade eden Başbuğ, siyasal çekişmelerin sonuçlarına dikkat çekerek; 'O halde hükümet bu adımı atacak. Toplum da bütün gücüyle yüzde 100 olarak elbette terörle mücadelede hükümetin arkasında olacak. Bunun başka yolu yok. O onu çekiştirir, o diğerini çekiştirir ve o onun aleyhine siyaset yaparsa üzülerek söylüyorum biz şehit haberlerini duymaya daha çok devam ederiz.' dedi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın