Barış Pınarı Harekatı Nedir? Ne Zaman Başlayacak? İşte Suriye'deki Operasyonla İlgili Bilmeniz Gerekenler

33PAYLAŞIM

Erdoğan'ın açıklaması ve ABD ile gelişmeler sonrası Barış Pınarı Harekatı olarak adlandıran askeri harekat hakkında neler olduğunu herkes merak ediyor. Bu sebeple Barış Pınarı harekatı nedir, ABD ve Suriye ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşandı ve şimdilik neler olacak gibi gözüküyor, bakalım istedik. 

Hazırsanız başlayalım...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada sınır ötesi harekatının her an başlayabileceğini vurguladığı bir açıklamada bulundu.

Açıklama sonrası Twitter'da özellikle #BarisPinariHarekati etiketiyle konuşulmaya başlanan olayın ne olduğuna bakalım öncelikle.

"Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

”Ülkemizi terör örgütünden uzak tutmak için sürekli yüzümüze gülen, sürekli diplomatik söz oyunlarıyla kendilerince oyalayanlara diyoruz ki, artık söz bitti. Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık, gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma vakti, belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan, hem havadan bu harekatı yürüteceğiz."

Harekatın başlaması an meselesi olarak görülüyor.

Erdoğan'ın "Barış Pınarlarının önünü açma vakti" sözleri Fırat'ın doğusuna gerçekleştirileceği beklenen harekatın ismi olarak kabul edildi. 

Fırat'ın doğusu olarak kabul edilen alan 35 bin metrekarelik bir alan. Dolayısıyla çok geniş olan bu alanda sınırlama yapmak gerekirse, Zeytindalı bölgesinden Irak'a kadar olan bölge işaretlenebilir.  Türkiye'nin isteği ise bu sınır bölgesinde bir güvenlik koridoru oluşturmak.

Bu bölgenin tamamen terörist gruplarından temizlenmesi isteniyor, Barış Pınarı Harekatının asıl amacı da bu.

Bu bölgedeki 70-80 bin teröristin temizlenmesi isteniyor ancak bölgede PYD-YPG grupları var. Sınırda betondan tüneller açmaya ve bölgeyi genişletmeye devam eden terörist grupları tünellerin boyunu 170 km’ye ulaştırmış durumda.

Görsel Kaynağı: NTV

Amacımız Suriye sınırımızı tehditlerden arındırıp, bu güvenli bölgeye 3 milyon Suriyelinin yaşayabileceği güvenli bir alan kurmak.

Alanda askerleri bulunan ABD ise bu sabah itibariyle Türkiye-Suriye sınırında gerçekleşecek harekata müdahil olmayacağını belirtti ve askerlerini bölgeden çektiği söyledi. Öncesinde yapılan açıklamalarda, Türkiye'nin harekata başlaması için ABD'nin askerlerinin bölgeden çekilmesinin beklendiği söylenmişti.

Harekat, Fırat Nehri'nin doğusu ve Suriye'nin kuzeyi olarak belirtilen bölgede gerçekleşecek.

Özgür Suriye Ordusu'ndan 15 bin askerin ön safta harekata katılması bekleniyor.

Harekatın başlamasının beklendiği bölge, Halep - Ayn El Arab, Rakka - Tel Abyad ve Tabka, Haseke - Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ve Deyrizor'un kuzey kesimleri. Bu bölgeler öncesinde yaşam alanları idi. Ancak terör örgütleri tarafından, bilindiği üzere, burada yaşayan 1,5 milyondan fazla Suriyeli göçe zorlandı.

Trump'tan Suriye Mesajı: 'Bu Sonu Olmayan Saçma Savaşlardan Çekilme Vakti Geldi' - onedio.com
Trump'tan Suriye Mesajı: 'Bu Sonu Olmayan Saçma Savaşlardan Çekilme Vakti Geldi' - onedio.com
Beyaz Saray: 'Türkiye, Suriye'nin Kuzeyine Operasyon Düzenleyecek ve Biz Bunu Desteklemiyoruz' - onedio.com
Beyaz Saray: 'Türkiye, Suriye'nin Kuzeyine Operasyon Düzenleyecek ve Biz Bunu Desteklemiyoruz' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-tongal

Bizim adi suriler burda göt gezdirsin. Benim askerim elin memleketinde şehit olsun. Adaletini SİKEYİM dünya.

avucbetul

bölğedeki bahsi gecen terör gruplarına abd silah verdi egitti şimdide çekiliyoruz diyo bari alanı kendi topraklarımıza katsak

hadibeyaaa

İleride Suriye Rejimine teslim edeceksek niye biz savaşıp şehit vereceğiz bu bölgede ? Yine aynı şekilde ileride Suriye Rejimine teslim edeceksek 100 milyar dolar harcayıp Kuzey Suriye'de konutlar ilan etmenin ne anlamı var ?!

kahraman-sezer

Bölgenin temizlenmesi gerekiyor ama asıl sorun hareket sona erdiğinde Işid belası bizim başımıza kalacak. Bölgede hala aktifler ve intihar saldırılarıyla asimetrik savaş yapıyorlar. Bu da ara ara şehit haberlerinin gelmesi demek..

sailaner

işid eskisi kadar aktif değil, öyle kafa kesmeleri artık göt zoruyla yapabiliyor. zaten sayıları da birkaç bin anca kaldı. karşımıza çıkacak olan 80.000 teröristi geberttiğimizde geriye kalan 3-5 işid militanını da hallederiz herhalde.

kahraman-sezer

Hücrelerde kimliği belirsiz gizlenen ve her an intihar saldırısı yapmaya hazır teröristi engellemenin bir yolu yok. Sahada karşılıklı çatışmıyorsun.

Görüş Bildir