Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gizemli Sokak Sanatçısı Banksy'nin Görülmesi Gereken Distopik Temalı Parkı: Dismaland

 > -

Geçen ay İngiltere Weston-super-Mare'de  tatil bölgesinde, gizemli bir yapı inşa edildi. İçerisindeki kirli görünümlü bir Disney kalesi ve devasa, gökkuşağı renklerinde, karışık şekilde duran bir rüzgar gülü çevrede oldukça merak uyandırdı. Şüphe ve beklentilerle bir araya gelmiş bu olağandışı etkinlik ile, efsanevi sanatçı ve provokatör Banksy, adeta Willy Wonka tarzı bir şevke bürünmüş, kendi tarzını yansıtan bir yer oluşturmaya çalışıyor gibi duruyor.

Pop-art sergisi olduğu ortaya çıkan apokaliptik temalı, Dismaland adlı park, haftanın beş günü ziyaretçiler için açık olacak.

Kaynak: http://www.thisiscolossal.com/2015/08/di...

Banksy'nin geleneksel tarzından ödün vermediği parkta, kıyamet temaları, tüketim karşıtlığı, şirket karşıtı mesajlar gibi detaylar bulunuyor. Ancak tek bir ayrılık söz konusu; o da Dismaland'da Banksy'den çok diğer sanatçıların çalışmalarının ön planda olduğu.

Peki deniz kenarındaki terk edilmiş bu tatil yerinin duvarları arasında gerçekten ne saklı?

Damien Hirst, Bill Barminski, Caitlin Cherry, Polly Morgan, Josh Keyes, Mike Ross, David Shrigley, Bäst ve Espo gibi tüm dünyadan 50'den fazla sanatçının tuhaf ve oldukça ürkütücü çalışmaları sergileniyor. Banksy'nin ise yalnızca 10 çalışması mevcut.

Etkinliğin resmi broşüründe yazanlar da oldukça ilgi çekici:

Sıradan, ruhsuz bir aile gezisine farklı bir alternatif mi arıyorsunuz? Ya da daha ucuz bir yer? Öyleyse burası tam da size göre: kaçma eyleminden kaçabileceğiniz kaotik bir dünya!

Bir müzemiz ve hediyelik eşya dükkanı yerine bir kütüphanemiz var. Tamam; aslında hediyelik eşya dükkanımız da var...

Tüm ailenizi yanınızda getirin ve bizim boş zamanımızda yaptığımız anti-eğlence (!) parkının tadını çıkarın!

Bu tema parkının en büyük teması: Tema parkları daha büyük temalara sahip olmalı!

Bu etkinlik yetişkinlere yönelik temalar, rahatsız edici görüntüler, aşırı aydınlatma, duman efektleri ve küfür içerir. Bu nesneler kesinlikle yasaktır: bıçaklar, sprey boyalar, uyuşturucular ve Walt Disney avukatları!

Sanat çalışmalarına ilaveten parkın içerisinde binilebilecek oyuncaklar, kazanmanın imkansız olduğu oyunlar, interaktif sanat eserleri, canlı performanslar ve çeşitli sürprizler yer alıyor.

Tüm sergi, ilgisiz görünen, yardımseverlikle alakası olmayan, asık suratlı Dismaland çalışanları tarafından açılıyor. İçeriye girişte garip, rahatsız edici bir tarama gerekirken, en yakın çıkışı bulmak istediğinizde Herkül-vari bir çaba göstermeniz gerekiyor.

Santiago Grasso & Patricio Plaza, Kirsten Lepore, The Mercadantes, Ze Frank, Adrien M. & Claire B., Black Sheep Films, ve Don’t Hug Me I’m Scared gibi isimlere ait olan kısa filmler, tüm gün boyunca ve gece saatlerinde, parktaki açık hava sinemasında gösteriliyor.

22 ağustos ve 27 eylül tarihleri arasında açık olan Dismaland'de Pussy Rot ve Massive Attack gibi grupların konser vereceğini de ekleyelim.

İngiltere'ye yolu düşenler bu garip parka uğramadan dönmesin diyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bokmuhendisi

ya adam dev anarşist tamam mı yani dev de minnoş ama nasıl tatlı ama çok anarşist, anarşist olduğunu belli etmeliyim ki benim de anarşist olduğum sanılsın dev oha ya yerim minnoş ressam seni ^^

olddirtysocks

muhteşem ya <3

douchebek

en sevdiğim anarşist ressam ^^

kedisevici

pek beğendim çok minnoşşş <3

cirilla-fiona-elen-riannon

Sadece psikopatlar diyecegim.

Başlıklar

İngiltereKonserWalt Disneytatil
Görüş Bildir