Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

New York'taki İşini Gücünü Bırakıp Bali'de Bambudan Evler Yapmaya Giden Kadın

 > 
54PAYLAŞIM

Elora Hardy New York moda sahnesindeki başarılı kariyerini Endonezya’da bambu evler inşa etmek uğruna bıraktı. Bali halkı ve Elora’nın takımı son 5 yıllını bambuyu inşa alanında kullanarak devrim yaptılar. Çünkü onlar bambunun yeterince kullanılmadığını fakat yenilenebilir kaynak olarak çok uygun olduğunu düşünüyorlardı.  Elora bambu evlerinde bor madenini de kullandı çünkü bor doğal yollarla doğadan alınabiliyor; böceklerin ve nemin bambuya zarar vermesini engelliyordu.

Elora babasından ilham almıştı, Elora’nın babası kampüste bütün yapıları bambu olarak seçmişti çünkü o bunu bir söz olarak görüyordu. Bu çocuklara verilmiş bir sözdü çünkü bambu sürdürülebilir bir kaynaktı ve kullandıkça bitmeyecekti. Elora: ‘’6 yıl önce ilk defa bambudan yapılmakta olan şeyleri yapım aşamasında gördüğümde bana çok anlamlı geldi. Bu neden daha önce gerçekleşmemişti ve sırada ne vardı, ne yapabilirdik? ‘’

Bambu beton kadar basınca dayanıklı, çelik kadar da dayanıklılık-ağırlık oranına sahip aynı zamanda da dünyadaki en hızlı büyüyen bitkilerden birisidir. Bambu nem ve böcekler yüzünden çok dayanıksız olabilir fakat bor gibi bir mineralle işlem görürse ömür boyu sağlıklı kalıyor.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/sustainable-ba...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

sen neymişsin be abla

Gizli Kullanıcı

bıraktığı mekan mı yoksa bulduğu mu?? bu hanımefendi den bunun cevabını istiyorum editör bey?? kendisine ulaşın ve beni bilgilendirin lütfen...

ahunaz

mükemmel bence....

windy-walkeer

Saraya devam...

donnie-darko

bir bardak su istesen getirmez.

Görüş Bildir