Balıkların Arasında Otantik Bir Ortam! Avrupa'nın İlk Su Altı Restoranı Norveç'te Açılıyor

79PAYLAŞIM

Avrupa'nın ilk su altı restoranı bu çarşamba günü 7000 misafirin katılacağı dev törenle açılıyor. Detayları Reuters'tan sizler içinde derledik.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-norwa...

Norveç'in güney ucunda yer alan restoran, kısmen Kuzey Denizi'ne batmış beton tüp gibi görünüyor. İsmini ise ''altında'' anlamına gelen ''under'' kelimesinden alıyor.

Mekanın tasarımı, Oslo Opera Binası ve New York Ulusal 11 Eylül Müzesi'ni de tasarlayan Snoehetta isimli mimarlık firması tarafından gerçekleşmiş.

Reuters'a konuşan Snoehetta'nın kurucusu Kjetil Traedal Thorsen: ''Su yüzeyinden bir bina boyu kadar aşağıya iniyorsunuz. Büyük camlar su altını akvaryum gibi göstermiyor. Kendinizi muhteşem bir gerçekliğin içinde buluyorsunuz.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ahşap plakalar üst bölümü örttüğü için ilk başta bir saunaya giriyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz.

Fakat 8 metrelik bir merdivenden indikten sonra kendinizi devasa büyüklükte şeffaf camla çevrili 40 kişi kapasiteli geniş bir yemek alanında buluyorsunuz.

Traedal Thorsen, mekanın çok kötü hava şartlarına karşı bile dayanıklı olduğunu ve ''yüzyılın dalgası'' olarak tanımladığı dalgaya bile dayanabilecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Restoranın içi, suyun yeşilimsi rengini yansıtan cam duvarlarla çevrili olduğu için gün boyunca doğal ışıkla doluyor, bu da restorana şık bir görüntü katıyor.

Yerel yemeklerden ve deniz ürünlerinden oluşan ve 18 çeşit içeren zengin menülü restoranda yemek yemek kişi başı ortalama 2.350 Türk Lirası'na mal oluyor.

Restoran ve yakınındaki bir otele sahip iki kardeşten biri olan Gaute Ubostad: ''Amacımız restoranda yemek yiyen konukların %50'sinin geceyi otelde geçirmesini sağlamaktır. Her yıl yaklaşık 12.000 kişinin restoranımızda yemek yemesini bekliyoruz.'' dedi.

Under, çarşamba günü sahiplerinin ailesi ve arkadaşları için açılıyor. İlk ödeme yapacak olan kişiler ise nisan ayından itibaren mekanı ziyaret edebilecekler.

Dünya üzerinde sadece birkaç tane su altı restoranı bulunmaktadır. Bu restoranlar genellikle Hint Okyanusu'ndaki Maldivler gibi tropikal sulardadır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir