Görüş Bildir

Bakan Selçuk'tan 'Uzaktan Eğitim' Açıklaması: 'Salgın Bitse de Devam Edecek'

Haberler
> Bakan Selçuk'tan 'Uzaktan Eğitim' Açıklaması: 'Salgın Bitse de Devam Edecek'

Uzaktan eğitim 1’inci yılını doldurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu süreç eğitim hayatına ne kazandırdı?”, “Bundan sonra ne olacak?” sorularını yanıtladı.

Bugün 23 Mart. Pandemiyle birlikte başlayan uzaktan eğitim tam 1 yılını doldurdu. Eğitim ve öğretim tam 1 yıldır ağırlıklı olarak EBA TV ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yürütülüyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik.

Hibrit modelini uygulamaya ilişkin ciddi bir deneyimimiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ilişkin çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ilişkin altyapısı uygun' dedi.

"Dijitalleşme hızlandı"

"Dijitalleşme hızlandı"

Selçuk, şunları söyledi:

'Uzaktan eğitim dönemi, oluşturduğu güçlüklerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç görevi gördü.

Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi.'

"Yüzde 77 katılım sağlandı"

"Yüzde 77 katılım sağlandı"

Uzaktan eğitimde küçük yaş grubundaki öğrencilerimizde, gelişim düzeyinin getirdiği faktörlere bağlı olarak bazı zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Eğitim yılı 1'inci dönemi itibarıyla; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere katılım yüzdesi, ilkokul seviyesinde yüzde 66, ortaokul seviyesinde yüzde 73, lise seviyesinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
141
63
24
11
6
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kara

Yüz yüzesini becerebildiniz de uzaktan olanı kaldı... Halkı eğitimsizleştirip kafanızda ki sistemi oturtmak istiyorsunuz ama düşündüğünüz gibi olmayacak.

tontikke

Milleti artık rahat bırak