Aşık Veysel'i Çok Seviyor: Bağlama ve Türkü Japon Gelinin Tutkusu Oldu

 > 
45PAYLAŞIM

Bir Türk akademisyenle evlendikten sonra Aydın'a yerleşen Japon Takabe Yoko, türkülere ve bağlamaya olan ilgisiyle dikkat çekiyor. 

Dil eğitimi için gittiği İngiltere'de akademisyen Recep Tekeli'yle tanıştıktan sonra Türkiye'ye yerleşti

Japonya'nın Tokyo şehrinde dünyaya gelen Takabe Yoko, 1999'da dil eğitimi için gittiği İngiltere'de tanıştığı akademisyen Recep Tekeli ile evlendi ve 2002'de Türkiye'ye döndü.

Bir süre Ankara'da yaşayan çift, Tekeli'nin Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) İktisat Fakültesi Maliye Bölümü'ne atanmasının ardından Aydın'a yerleşti.

Aydın'da Türk kültürü üzerine araştırmalar yaptı, Halk Eğitim Merkezi'nde bağlama kursuna başladı

Eşi ile yerleştiği Aydın'da Türk kültürü hakkında araştırmalar yapan Takabe, Efeler Halk Eğitim Merkezi'nde bağlama kursuna başladı.

Elinde sazıyla halk eğitim merkezinin yolunu tutan Takabe Yoko, yeni türküler öğrenmeyi çok seviyor ve evde eşiyle birlikte türlü söylüyor.

Aşık Veysel'i çok seviyor

Televizyondan takip ettiği türkü programlarını çok beğendiğini söyleyen Yoko, "Onları izlerken 'Onlar gibi çalacağım.' dedim. Sonra bağlama kursuna yazıldım. İlk zamanlar zorlandım ancak yavaş yavaş çalınca keyif almaya başladım ve devam ettirdim. Bağlama çalarken türküleri de öğrendim. Türkü sözlerinin anlamlarını öğrenmek için eşime ve kayınvalideme soruyordum. İlk önce Aşık Veysel'in türküsünü öğrendiğim için onu çok seviyorum. Tüm türküleri öğrenmek istiyorum." dedi.

Yoko, Türklerin Japon sevgisinden ötürü çok memnun olduğunu da söylüyor 📹

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir