Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Düşmesini Dört Gözle Bekleyen Zona Hastalığı Nedir?

-

Halk içinde kuşak hastalığı ve gece yanığı olarak da bilinen zona hastalığı, ciddi bir deri rahatsızlığı olarak karşımıza çıkıyor. Zona hastalığının oluşumunu kolaylaştıran faktörler bilinse de zona virüsünü canlandırıp aktif bir şekilde vücudumuza saldırmasını sağlayan asıl neden hala ortaya çıkartılamadı. Deride ciddi sıkıntılar yaratan zona hastalığını daha yakından inceleyelim.

1. Bağışıklık sisteminin güç kaybetmesiyle ortaya çıkıyor

Vücudun virüslerle savaşmasını sağlayan bağışıklık sisteminde zayıflamanın olması, zona hastalığına kapıları açıyor. Enfeksiyonlarla baş edemeyen insan bedeni, virüslere yenik düşüp zona hastalığına yakalanıyor ve deri üzerinde hastalığın izleri görülmeye başlanıyor.

2. Hangi yaş grubu risk altında?

Her yaş grubu zona hastalığı ile karşılaşma riskini taşıyor. Günümüze bu hastalığa yakalananların önemli bir çoğunluğu elli yaşının üzerindeki kişiler.

3. Vücuttaki ağrı ile hastalığın tanısı konabiliyor

Su kabarcıklarından meydana gelen hastalığın zihnimizdeki klasik görüntüsü ortaya çıkmadan önce vücutta oluşan ağrılar ile zona tanısı konabiliyor.

4. Virüs yumurtlayarak daha geniş alana yayılıyor

Varicelle Zoster ismiyle de bildiğimiz zona hastalığının virüsü, suçiçeği virüsüne benzemesiyle ön planda. Zona hastalığında, virüs kişinin sinir hücrelerinin kök kısımlarına yerleşiyor ve sonra buralara yumurtlamaya başlıyor. Virüsün yumurtlaması süresince kişi, şiddetli ağrılar ve kaşıntıların yanı sıra deride yanık hissi ile karşı karşıya kalıyor.

5. Virüs uzun süre atılmayabilir

Sinir hücrelerinin köklerine kadar işleyen bu virüs, vücuttan kolay kolay atılmaz. Kıl köklerinde bekleyip pasif hale gelen zona virüsü bağışıklık sistemi güçlendiği ve güçlü kaldığı süre zarfı içinde yeniden aktif olmaz. Herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılması halinde, zona virüsü adeta tetikte bekliyormuşçasına yeniden saldırıya geçer. Virüsün pasif kalması için bağışıklık sisteminin gücünü korumak lazım.

6. Zona hastalığının izleri de kolay geçmiyor

Zona hastalığından kurtulan bireylerin çok azında yaralar tamamen iyileşiyor. Bağışıklık sisteminde bozukluk ve zayıflık olan insanlarda, yaşı ilerlemiş kişilerde ve ikincil bakteri enfeksiyonları gelişmiş bireylerde zona hastalığının izleri kalabilir.

7. Zona hastalığının bulaşıcı olma riski de var

Daha önce suçiçeği geçirmemiş olan insanlara zona hastalığının bulaşma riski bulunuyor. Zona hastalığı virüsü bu insanlara bulaştığı durumda, zona değil de suçiçeği geçirme ihtimalleri de var.

Zona hastasının vücudunda bulunan kabarcıkların patlaması, hastalığın bulaşma riskini artırıyor. Zona virüsünü aldıktan sonra suçiçeği geçirmeye eğilimli olan grupta, yeni doğan bebekler, bağışıklık sistemi güçsüz olanlar yer alıyor.

8. Daha çok gövde ve kalçada görülüyor

Zona hastalığının en sık görüldüğü bölgeler arasında gövde ve kalça yer alıyor. Hastalık zaman zaman yüz, kol, bacak gibi vücudun çeşitli bölümlerinde de karşımıza çıkabiliyor.

9. Zona, göz için çok tehlikeli!

Zona hastalığı, gözde görüldüğü zaman kalıcı hasar bırakabiliyor. Bu yüzden, hastalık gözde oluştuğu andan itibaren çok verimli bir tedavi sürecine ve dikkatli bir bakım hizmetine ihtiyaç duyuluyor.

10. Zona hastalığının tetikleyici unsurları da var

Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, zona hastalığının vücut bulması için en temel gerekçe. Peki daha özele inecek olursak zona hastalığını başka neler tetikliyor? Zonaya yakalanmamak için nelerden kaçınmak lazım?

11. Depresyondan uzak durun

Depresyon sadece ruh sağlığınızı değil beden sağlığınızı da kötü etkiler. Bunalım yaşayan kişilerin daha kolay hasta olduğu, vücutlarının zayıf düşme eğiliminin arttığı bilinen bir gerçek.

12. Uykusuz kalmayın

Zayıf düşmenizi sağlayacak sebeplerden birisi de uykusuzluk. Sağlıklı bir uyku düzenine sahip olarak bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilirsiniz.

13. Yoğun stresten kaçının

Bombaların patladığı, sınırımızda savaşların yaşandığı günümüzde stresten uzak kalmak ne kadar mümkündür, bilinmez ama siz yine de olabildiğince stresten kaçının.

14. Beslenmenize dikkat edin

Zona hastalığına yakalanan insanların ortak özellikleri arasında yetersiz beslenip zayıf düşmeleri de yer alıyor. Bu yüzden beslenmenize dikkat edin, yeterli ve dengeli beslenin ki bağışıklık sistemi sağlığınızı koruyup virüslerle mücadelede kazanan taraf olun.

15. AIDS hastası olmak da zonaya yol açabilir

AIDS hastaları, hali hazırda bağışıklık sistemi zayıf bireyler oldukları için onların zona hastalığı ile karşılaşma ihtimalleri ne yazık ki fazladır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
black.sesicion

Lisedeyken geçirmiştim ama iyileşmesi çok uzun sürmedi , bildiğim kadarıyla yaş geçtikçe daha ağır oluyormuş

checkmte

virüs yumurtlamasi derken güldürdün :))) ya litik ya lizogenik olarak ürer ayrica konak olmadan ureyemez.

irem.zeybek

lisedeyken zona geçirmiştim. son derece ağrılı ve bela bi hastalık stresten uzak durmak gerekiyormuş

biyolog

terminoloji hatası var virüs yumurtlamaz konakçı olmadan üremez bile. Virüs hücre içerisine DNA-RNA'sını enjekte eder hücre genomuna katılır ve hücreyiyi liziz etmeyip (patlatmayıp) immun sistemin (bağışıklık) baskılandığı an hücreyi lizize uğratıp hastalık ortaya çıkar.

socialworker

depre

Başlıklar

Ağrı
Görüş Bildir