Azalarak Bitsin! Filmlerdeki Kadın Karakterlerle İlgili Baygınlık Hissi Veren Klişeler

388PAYLAŞIM

İzlediğimiz her film aslında biraz birbirine benziyor, ve küçük de olsa ipuçları veriyor. Özellikle de söz konusu kadınlar olduğu zaman öyle klişe şeyler var ki... Sizler için bu klişelerin en kötülerini Buzzfeed'den derledik. Buyurun...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/susanacristalli...

1. İlk olarak her filmde olduğu gibi, eğer bir kadın gözlük kullanıyorsa, kesinlikle bastırılmış bir karakterdir ya da çirkin olarak adlandırılır.

Belki de sadece görmeye çalışıyordur, ne dersiniz?

2. Ve gözlüklerini çıkartıp, saçlarını dağıttığı an, inanılmaz seksi bir kadına dönüşür...

Biz de içimizden "Gözlükleriyle de fena değildi ama kadın gerçekten güzelmiş." gibi yorumlar yaparız.

3. Ne zaman ana karakterlerden biri gelişmiş gözükürse, hayatı o dakikadan itibaren iyiye gidecek demektir.

Çünkü filmdeki oyuncu gerçekten büyümüş olamaz değil mi?

4. Kadını baştan aşağıya değiştirecek bir makyaj serüveni vardır...

Bütün arkadaşlar o anda, yıllardır bu işi yapıyormuş gibi makyaj sanatçısına dönüşür...

5. Kadın oyuncumuz biraz orta yaşlıysa, hala çekici olduğunu göstermek için ekstra cool takılır ve öyle giyinir...

Bir FBI ajanı olsa bile bu durum değişmez, gerekirse suçluları kovalamaya mini bir elbiseyle gider...

6. Hikayemiz ilerledikçe filmdeki kadınlardan bazıları mutlaka bir seks objesine dönüştürülür... Kaçınılmaz son!

7. Aslında, filmlerdeki kadınların saygı görmesinin tek yolu süslenerek o çok abartılan güzellik standartlarına uymalarıdır.

Aslında zeki ve komik olsa bile, güzel de olmak zorunda kalır.

8. Evde takılıyor olsalar bile, bariz bir şekilde seksi bir iç çamaşırı giyerler...

Çünkü herkes gibi pijama giymeleri yasaklanmış...

9. İki yakın arkadaştan bir tanesi her zaman seksi, diğeri de çirkindir... Arası olamaz!

10. Ve son olarak, eğer filmin en karizmatik erkeğinin dikkatini çekemezse bütün bu güzelleşme için harcanan zaman ve emek boşa gider...

Üzücü...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
loulou

Saçma bir içerik olmuş. Her senaryo belli bir hikaye çatısı üzerine kuruludur. Bu hikayelerin hepsi de binlerce yıl öncesine dayanır ve mitoloji kökenlidir. Eğer bir karakter herhangi bir şekilde değişim göstermiyorsa o senaryoda problemler vardır. Kaldı ki bize bir filmi izlettiren ve merak uyandıran şey karakterin o değişimidir. Örnek verdiğiniz filmlerin çoğu Hollywood yapımlı filmler ve zaten Hollywood bir sistemdir. Belli tipler, belli konular ve belli oyuncular boy gösterir. En önemlisi bu filmler kurgusaldır, yani gerçek değildir.

muazzez-balci

Mitoloji kökenli olsa ana karakterlerde savaşçı kadın Athena'yı, Zeus ve genç delikanlı aşkı Ganimedes'i falan da görürdük, değil mi? Mitolojik hikayeler, şu an Hollywood basmakalıp senaryolarına göre çok çok daha renkli ve çeşitli. Bu da senaristlerin kalıplardan çıkamadıkları ve sıkıcı, aynı şeyi tekrarladıkları anlamına geliyor. Mitoloji kökenli olduğunu iddia etmek saçmalık.

pantheratigris

Muazzez Balcı , mitoloji kökenliyse eğer, sadece İnanna'ya göre çekilmiş bu tip filmler. Sümerlerin bereketin cinsel güçten geldiği inancıyla üremek ve cinsel gücün kuvvetlenmesi için , aşk,bereket,güzellik, çekicilik tanrıçası göğün fahişesi İnanna yı kullanması gibi. Muazzez İlmiye Çığ 'ın bir kitabı var. ''Bereket Kültü ve Mabet Fahişeliği'' okumadıysanız tavsiye ederim. Her yerde , her zaman kadın kullanılmış. Sevgiler.

loulou

Ben Hollywood filmlerinin tamamının mitoloji kökenli olduğunu ve tüm kadın karakterlerin tanrıçalardan geldiğini iddia etmedim. Bütün hikayelerin temelini mitoloji oluşturur dedim. Öykü yapısı çatısı nasıl kurulur nelere dayanır bunlara bakın. Örneğin direkt Athena bir kadın karakteri oluşturmaz, herhangi bir hikayedeki seçimi bile senaryoda kullanılabilir. Sevgiler.

smybhh

erkeklere de yapın onlarda bir birey toplumda

thebadcatsero

bide kahramanla sevgiliyse hep o kahramanı engellemeye, trip yapmaya, hayatı zindan etmeye çalışır. ana kahraman sırf o dırdırdan kaçmak için dünyayı kurtarmaya gider

desmond-hume

Aşırı fenimizim çok itici değil mi ya?Hiç bir zaman erkekler üstündür demedim,herzaman eşit olmamız gerektiğini savundum ama bukadar saçma bi konu oluşturmak çok bayıyor gerkçekten.

vesonrauyudum

Saçma bir içerik olmuş. Nasıl desem; sarı renk klişe oldu, bundan sonra resim yaparken sarı renk kullanımı bitsin demekle aynı şey. La notası çok klişe bestelerde bundan sonra La kullanılmasın böyle dar bakış açısı olamaz.

Görüş Bildir