Ayak Fetişi ile İlgili Okudukça Bomboş Tavana Bakacağınız, Az Bilinen İlginç Gerçekler!

-
Abone ol

Ayak fetişi oldum olası bana hep ilginç gelir. Bir tanım yapmak gerekirse ayak fetişizmi; ayağa, ayaklara saplantılı bir şekilde cinsel olarak yoğun bir ilgi ve çoşku duymaktır. 

Gelin ayak fetişi, fetişizmi hakkında bilmeniz gerekenleri hep birlikte öğrenelim.

Sevdiğiniz insanın ayaklarına dokunmaktan, görmekten ayrı bir zevk alır mısınız?

Peki, nedir bu ekstra ilginin sebebi? Neden bazı insanlar için ayaklar cinselliğin olmazsa olmazlarındandır?

Açıkçası, objektif olarak bakılacak olursa takıntı derecesinde dahi olsa bunun cinsel açıdan masum ve ilişkiye renk katan bir özellik olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Ayak fetişisti olan insanların durumu ise, sıradan bir cinsel duyumun ötesinde tahrik olma boyutunda olmalarıdır. Bu kişiler, kimi zaman bilinçaltında estetik duygular uyandıran temiz, narin, orantılı bir ayağa karşı, kimi zamanda bir nevi cinsel güç ve üstünlük göstergesi gibi geldiği için sert hatları ile daha güçlü gözüken bir ayağa karşı dokunma, bakma, hatta öpme isteği duyarlar.

Olaya Freud’yen bakış açısı ile bakacak olursak eğer;

Her erkek, kendi cinsel organının ne denli önemli ve işlevsel olduğunu büyüklerinden duyarak, onlarla bu organı hakkında konuşarak büyür. Ve karşı cinste de aynı cinsel organın, yani penisin olduğu varsayımına sahiptir.

Fakat, zamanla kızların penisi olmadığını ve sadece erkeklerin penisi olduğu kulağına çalınmaya başlıyor.

Erkek çocuk da bu iddianın gerçekliğini kanıtlamak için bir şekilde kızların ya da kadınların etek altlarına bakmaya yelteniyor, bu amaçla da eve gelen misafirlerin ‘altını’ görmek için yerlerde yuvarlanıyor.

Eteklerin altında ne olduğu merakı ve bu merakı giderme umudunun yaşandığı yolda, en yakın olunan uzuv, ayaklar.

Erkek çocuk, kadınların penisi olmadığı gerçeğini kabul ediyor ancak penissiz yaşanamayacağı düşüncesinden de vazgeçmiyor. Böylece çocuk, kadınların da bir şekilde penisini kaybettiği ancak kaybedilen penis yerine başka bir penis edindikleri fikrine kapılıyor. Bu durumda en yakındaki uzuv olan ayak, kadının penisi oluveriyor. 

İşte bu sebepler, Freudyen bakış açısına göre ayak fetişinin temel sebebidir.

Ayak fetişizmi ayrıca, temelde mazoşizmle yakından alakalıdır.

Değişik şekillerde ortaya çıkar ancak sanılanın aksine küçük narin kadın ayakları değil de daha sert hatlarıyla, daha güçlü gözüken (bir nevi cinsel güç ve üstünlük göstergesi), ayak parmaklarının arası hafiften aralıklı olanlar ilgi uyandırır.

Ayak fetişistleri, temiz ve kokusuz ayak yerine, uzun süre ayakkabının içinde durmuş ve az kokulu bir ten rengi çorabı tercih ederler.

Peki, bu fetişizmi bilimsel açıdan incelemek istersek ne gibi sebepler çıkar karşımıza?

Sinirbilimci olan W. Penfield, 1950’li yıllarda beynin korteks bölümünde bedenimizi temsil eden bir harita olduğunu keşfetti.

Peinfeld’in haritasına göre beyinde uzuvların, bedendeki yapısal sıralanma ile değil, karışık biçimde yer aldıkları anlaşıldı.

Örnek verecek olursak, yüz ve cinsel organlar, dirsek ve ayak parmaklarından daha büyük bir yeri kapsamaktaydı; yüz bölgesinin yanında üst bedenle ilgili bir bölüm değil, el vardı; cinsel organların yanında bacak üstleri değil, ayaklar yer almaktaydı.

Peinfeld bu keşfi ile birlikte, beyindeki geniş bölgelerin, komşu bölgelerin yönetimini ele geçirebilecekleri teorisini ortaya atmıştır!

Araştırmalar, ayak ve cinsel organlar korteksteki bitişik bölgelerde yer aldıkları için ayak fetişizmini beynin yapısına bağlamakta; bu iki bölge arasında bir sinirsel etkileşim oluşabileceğini, ayak fetişizminin de bu etkileşimden kaynaklanıyor olabileceğini öne sürmekte ve böylece neden bazı insanların ayakları aracılığı ile orgazm olabildiklerine yanıt vermektedir.

Olaya psikolojik bağlamda bakacak olursak eğer,

İşin özünde ayak fetişizmi; karşı tarafa bir üstünlük atfeden, bu atıfta bulunmaktan, onun üstünlüğünü itiraf ve ifşa etmekten keyif alan, hayranlığını birincil erojen bölgelere musallat olmaksızın, şehvetten epeyce arındırılmış naif bir şekilde ortaya koyabilen kişilerin doğru düzgün yaşayabildiği ve tadına varabildiği özel bir eğilimdir.

Son olarak, tarihin en önemli dehalarından olan Leonardo da Vinci şöyle der;

Ayak, bir mühendislik harikası, sanat eseridir…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
-berker-

Birçok insan bura da popüler görünmek için psikolojik olarak yok lan olur mu iğrenç yazmışlardır . Bence her fetiş gibi ileri gitmediği sürece normaldir. Bende bir bayana bakarken mutlaka ellerine ve ayaklarına bakarım. Şimdi bakıp tahrik olduğumuz her şeye neler yapıyoruz . İtiraz edenler oral sex yapmıyorsa haklılar. Ama güzel bir eşleri yada sevgilileri olunca anlarlar. Hiç bir şeyi çok abartmadan güzelce yaşayın kimseyi düşünceleri yüzünden aşağılamayın kırmayın lan ne gerek var.

onur-colakoglu

insan sevdiğinin dokunmaktan haz aldığı kadının her yerine dokunmak ister her yeriyle uğraşmak ister... bunda da bir sorun olmamalı... neden bu kadar abartılı tepkiler geliyor insanlarımızdan anlayabilmiş değilim... ayak fetişizmi özel ve güzeldir... tepkileri anlayamıyorum... kaldı ki kadınların hemen hemen bir çoğu bu durumu ilk önce itici bulmakla beraber yaşadıktan sonra vazgeçememekte en azından benim tanıdıklarımdan yola çıkarsak...sonuç olarak bu durum iki tarafa da cinsel haz ve tatminkarlık bahşediyorsa neden olmasın ki... gayette güzel kanımca... :)

coldhearted

A. koyduğumun ruh hastaları.

mustafa-gedik2

gülücük

cem-ktlu

kırlı olanların cekici geldigi genellemesi tamamen yalan,tam aksi bence ; freud'un teorisi bence saçma ,olmamış,ayak yanında bacak organı da mevcut,kisi ona da takılabilir eger oyle bir fikrin dogruluk payı olsa ancak bence sacma ; ancak peinfeld'in teorisini eller veya kulaklardaki akupunktur noktaları bazında anlamlandırmak gerekir ,eger bu noktalarda da benzer yapısal ve/veya kimyasal paralellik varsa bunu degerlendirmek gerekır,zekice dusunmus eger fikri çalıntı degilse.

Görüş Bildir