Görüş Bildir

Avrupa'ya İltica Başvurularında Türkiye İlk Sıralarda

Anasayfa
 > Gündem

Avrupa ülkelerine iltica başvuruları yüksek olmayı sürdürüyor. Kasım 2021'de Afganistan, Suriye ve Iraklılar başvurularda ilk sıraları alırken Türkiye'den de Avrupa ülkelerine 2 bin 571 iltica başvurusu yapıldı.

Avrupa Birliği İltica Ajansı'nın (EUAA) açıklamasına göre Avrupa ülkelerine iltica başvuruları Kasım 2021'de yeniden yüksek bir seviyeye çıktı. Malta'nın başkenti Valletta'da paylaşılan verilere göre 27 Avrupa Birliği ülkesi ile Norveç ve İsviçre'ye geçen yılın Kasım ayında 71 bin 400 iltica başvurusu yapıldı. 

Avrupa ülkelerine iltica başvuruları 2016 yılından bu yana en yüksek seviyeye Batılı güçlerin Afganistan'dan çekildiği Eylül ayında ulaşmıştı. Kasım ayında sayının Eylül ayından çok az düşük olduğu kaydedildi.

Kasım ayında yapılan başvurularda 13 bin 40 ile ilk sırada Afganistan uyruklular gelirken, onları Suriyeliler ve Iraklılar takip etti. Başvurularda bu ülkeleri Venezuela ve Pakistan takip ederken onların ardından da Türkiye geliyor. Türkiye'den Avrupa ülkelerine yapılan iltica başvurusu sayısı Kasım 2021'de 2 bin 571 oldu. Bu sayı tüm iltica başvurularının yüzde 3,6'sına tekabül ediyor.

Çocuk ve genç ilticacıların sayısı yüksek

Çocuk ve genç ilticacıların sayısı yüksek

Yanında bir refakatçisi bulunmayan ve henüz reşit yaşta olmayanların iltica başvurularının miktarı da bir hayli yüksek. En son 2015 yılında 3 bin 300 çocuk ve genç iltica başvurusu yaparken geçen Kasım ayında bu sayının 3 bin 200 olduğu ifade edildi. Avrupa'ya gelen çocuk ve gençlerin hemen hemen yarısı Afganistan uyruklu.

Kasım 2021'de de yeni iltica başvurularının sayısı, sonuçlanmış başvuru sayısının önünde olmayı önceki dört ayda olduğu gibi sürdürdü. EUAA verilerine göre Kasım sonu itibarı ile halen 431 bin dosya sonuçlandırılmayı bekliyor. Kasım ayında sonuçlanan kararların yüzde 40'ının kabul yönünde olduğu kaydedildi. Afganistan uyrukluların iltica başvurularında kabul edilme oranı yüzde 92 iken, Suriyeliler de bu oran yüzde 91, Eritrelilerde yüzde 87 ve Filistinlilerde yüzde 72 düzeyinde.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
7
7
5
3
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
dasdasd

bol şans

biri

Bu şey değil mi ya.. orda vergi çok, bütün çingeneler orda, hepsi asosyal filan. Ne işiniz var oturun tr’de sürünün daha iyi.. bu ülkede böyle mallar var aq

Ahmet Pasagil

kabul edilmek istiyorsaniz pkk liyim diyin, devletin dusmaniyim diyin. kesinlikle aliyorlar. yalniz orada taksi soforu barista falan olacaksiniz. suriyeliler... Devamını Gör

Ahmet Pasagil

yalan soyluyor bu bizim sirkettte ofisboy olarak calisiyor. arada bir benim laptopu veriyorum o yuzden bilgisayar muhendisiyim diyor gazina gelmeyin :D