Atatürk'ün Rakılı Tablosu Meclis Lokantasından Kaldırıldı: 'Onarıldıktan Sonra Asılacak'

 > 
869PAYLAŞIM

Meclis'te, milletvekilleri lokantasında sergilenen ve Atatürk'ü yemek masasında resmeden tablonun tadilat nedeniyle kaldırıldığı ancak tadilat sonrası yerine televizyon monte edildiği aktarılıyor. İddialara yanıt veren TBMM Başkanlığı ise 15 Temmuz'da çerçevesi hasar gören tablonun onarım sonrasında yerine asılacağını, tablonun yerine televizyon konulduğu iddiasının ise gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre tablo 15 Temmuz'dan sonra tadilata giren lokantanın duvarından kaldırıldı ve tadilat sonrası yerine asılmadı.

Tablo, Atatürk'ü Savarona yatında rakı eşliğinde yemek yerken resmediyor

Meclis yetkililerinin, “Tadilat devam ediyor” açıklaması yaptığı ancak çini tabloların asıldığı, yerine asılmayan Atatürk tablosunun olduğu yere ise televizyon monte edildiği belirtiliyor.

CHP'liler tepki gösterdi: "Tamirat, boya-badana bahane edilerek Atatürk'ün fotoğrafları ya kaldırılıyor ya da yerleri değiştiriliyor"

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Meclis Başkanı'nın Atatürk sıkıntısı devam ediyor. Tamiratı, boya-badanayı bahane ederek Atatürk'ün fotoğraflarını ya kaldırtıyor ya da yerlerini değiştiriyor. Atatürk onları her yerde rahatsız ediyor" dedi.

Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise “FETÖ'cülerle mücadele ettiklerini öne sürüyorlar ama FETÖ'nün yıkmaya çalıştığı TBMM'yi onlar da içeriden çökertmeye çalışıyorlar. Ölümünün üzerinden neredeyse 80 yıl geçti ama bu büyük lider ve devrimleri, AKP'lileri hâlâ titretiyor” diye konuştu.

Ressam Yaşar Çallı da Meclis lokantasından kaldırılan tablosu hakkında şöyle konuştu 👇

"Orijinal fotoğrafında da rakı bardağı vardı. Ben Dolmabahçe rıhtımına uyarladım ve masaya meyve koydum. Fonda da Topkapı'ya yer verdim. O günkü Meclis yöneticileri ‘Rakı bardağını yok sayamaz mısınız?' dedi. ‘Kimin haddine Atatürk'ün rakısını yok saymak' dedim, kabul etmedim. Nihayetinde yaptım ve lokantanın duvarına astık.  Tabloyu Bülent Arınç'ın TBMM Başkanı olduğu dönemde de kaldırmaya çalışmışlardı. Ben 2002'de emekli olana dek, dünyadaki tek Meclis ressamıydım. Orada yaptığım hiçbir şeye kimse itiraz etmedi. Soruyorum, hangi zihniyet kaldırttı bu resmi? Eğer yeniden yerine asmazlarsa tablomu TBMM'den geri alacağım.”

Meclis daha önce de Atatürk'ün mareşal kıyafetli tablosunun kaldırılması tartışmasına sahne olmuştu

Güvenlikten sorumlu AK Partili İdare Amiri Salim Uslu, onarımdan sonra üniformalı Atatürk tablosunun eski yerine asılmayacağını belirtmişti. 

Uslu, “Atatürk’ün Meclis’te yüzlerce sivil resmi varken üniformalı resminin oraya konması doğru değil. Esas sorun Meclis’te üniformayı temsil eden mekanizmaların ortadan kaldırılmasıydı. O resim kışlada olur, hiçbir şekilde Meclis’te olmaz” diye konuşmuştu.

TBMM Başkanlığından açıklama: Onarıldıktan sonra yerine asılacak

TBMM Başkanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada 15 Temmuz gecesi söz konusu Atatürk tablosunun çerçevesinin de hasar gördüğü, tablonun onarım çalışmaları sonrasında yerine asılacağı bildirildi.

Tablonun kaldırıldığı iddialarının asılsız olduğu belirtilen açıklamada, tablonun yerine televizyon konulduğu iddiasının da doğru olmadığı, bahse konu televizyonun daha önce de aynı yerde bulunduğu ifade edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir