Görüş Bildir
Haberler
Atatürk Orman Çiftliği'nde Üretim Başlıyor: Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Kiralanan Arazide Çiftçiye Dağıtılmak Üzere Tohum Üretilecek

etiket Atatürk Orman Çiftliği'nde Üretim Başlıyor: Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Kiralanan Arazide Çiftçiye Dağıtılmak Üzere Tohum Üretilecek

FreiGeist
11.11.2019 - 09:57

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazisinde üretim için düğmeye bastı. Üç yıllığına kiralanan yaklaşık 300 dekardan oluşan arazide çiftçilere dağıtılmak üzere tohum üretimi yapacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ankara ekonomisine ve çiftçiye katkı sağlayacak proje kapsamında büyükşehir ekipleri tarafından arazi temizlenerek, ekime hazır hale getirildi. 🎥

2 parsel ve yaklaşık 300 dekardan oluşan arazide Ankara Büyükşehir Belediyesi çiftçiye dağıtılmak üzere yem bitkisi (Macar fiği) tohumu üretecek. 

Hayvan yemi olarak kullanılan, kış şartlarına dayanıklı Macar fiği tohumu üretimine başlayacak olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, aynı zamanda tohumları kendisi üreteceği için de bütçesine katkı sağlayacak.

"Bu arazi Ulu Önder Atatürk'ün kendi parasıyla alıp, Türk milletine hediye ettiği bir alan" 🎥

Arazinin yıllar sonra kuruluş amacına uygun olarak kullanılacağını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Atatürk'ün mirasına sahip çıktıklarını söyledi.

Yıllardır kullanılmayan arazide artık üretim yapacaklarını vurgulayan Güldaş, şu bilgileri verdi:

“İçinde bulunduğumuz bu arazi Ulu Önder Atatürk'ün kendi parasıyla alıp, Türk milletine hediye ettiği bir alan. Bu alan gördüğünüz gibi bir süredir kullanılmıyordu. Son yapılan ihalede Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş'ın talimatıyla, belediye olarak araziyi 3 yıllığına kiraladık. Atatürk Orman Çiftliği Yönetimine de teşekkür ediyoruz. Artık burada üretim yapılacak. Çiftçimize dağıtılmak üzere tohum yetiştireceğiz. Buranın kuruluş amaçlarından biri olan tohum dağıtma, damızlık dağıtma işlevini de yıllar sonra tekrar aktif hale getirmiş olacağız.”

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Daha ucuza, daha sağlıklı eti Ankaralılarla buluşturabileceğiz"

"Daha ucuza, daha sağlıklı eti Ankaralılarla buluşturabileceğiz"

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kırsal kesimle ilgili çalışmalara önem verdiklerini belirten Güldaş, “Atatürk Orman Çiftliği'ne sahip çıkıp, onu yaşatmaya çalışırken aynı zamanda kırsal kesimle ilgili çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Burada ürettiğimiz tohumlarımızı inşallah kırsaldaki çiftçilerimizle buluşturup, en ekonomik şekilde üretim yapmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Yem bitkileri üretimi artınca, hayvancılık da gelişecek. Böylece daha ucuza, daha sağlıklı eti Ankaralılarla buluşturabileceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
383
196
5
2
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gaydırı guppak

mansur yavaş polemiğe girmeden şov yapmadan çok güzel çalışıyor. belediye başkanlığından daha öte makamlarda görmek isteriz kendisini. seviliyorsun başkan.

Melih Ugur Oktar

keşke cumhurbaşkanı olsan

Erwin Rommel

Mansur Yavaş,, nutkum tutuldu Sen çok güzel bir insansın lütfen aynı çizgide devam et geleceğimize dair umutları yeşertiyorsun.