Atasözleri ve Deyimler Kitabında Skandal İfadeler: 'On Beşindeki Kız ya Erde Gerek ya Yerde'

 > 
332PAYLAŞIM

Eğitimci yazar Abbas Güçlü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul öğrencilerine gönderdiği atasözleri ve deyimler kitabında yer alan skandal bir örneği sosyal medya hesabından paylaştı. Buna göre, çocuklara dağıtılan kitapta yer alan örnekler arasında "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" de bulunuyor... 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Ömer Asım Aksoy'a ait Atasözleri ve Deyimler kitabında yer alan cinsiyetçi ifadelere karşı, kitabı ortaokul öğrencilerine tavsiye etmesi geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmiş ve tepki çekmişti.

"Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"

Konuyu yeniden gündeme getiren isim Milliyet gazetesinin eğitim uzmanı yazarı Abbas Güçlü oldu. Güçlü'nün, Twitter hesabından ekran görüntüsü ile aktardığı paylaşımda, kitapta 2080 numaralı örnek olarak "On beşindeki kız ya erde gerek ya yerde" ifadeleri yer alıyor. Örneğin açıklaması ise şu şekilde yapılıyor:

"Kız on beş yaşına ulaştı mı evlendirilmelidir. Evlendirilmezse anneyi, babayı güç durumda bırakacak çok üzücü olaylar çıkabilir. Böyle olacağına kızın ölmesi daha iyidir"

Abbas Güçlü henüz ortaokul çağındaki çocuklara böyle bir örneğin okutulmasına tepki göstererek "Acaba Sn M.E.Bakanının bu kitaptan haberi var mı?" diye yazdı.

İşte Abbas Güçlü'nün o paylaşımı 👇

Kitaptaki ifadeler Güçlü'nün paylaşımının altına gelen yorumlarda da tartışılıyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir