Görüş Bildir
Haberler
Aşık Veysel Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor: Aşık Veysel Kimdir, Kaç Yaşında Vefat Etti?

Aşık Veysel Ölüm Yıl Dönümünde Anılıyor: Aşık Veysel Kimdir, Kaç Yaşında Vefat Etti?

Uzun İnce Bir Yoldayım, Dostlar Beni Hatırlasın, Güzelliğin On Para etmez gibi birçok eser bırakan Aşık Veysel, ölüm yıl dönümünde büyük bir özlem ve saygıyla anılıyor. 7 yaşında iki gözünü de kaybeden Aşık Veysel, 21 Mart 1973 yılında akciğer kanseri nedeniyle hayata gözlerini yumdu ancak genç neslin sevgisini kazanmaya devam ediyor. İşte, Aşık Veysel'in hayatına dair bilgiler...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 46. yılında anılıyor. Çiçek hastalığı nedeniyle 7 yaşında iki gözünü kaybeden Aşık Veysel, 'Uzun ince bir yoldayım/Gidiyorum gündüz gece/Bilmiyorum ne haldeyim/Gidiyorum gündüz gece' dizeleriyle hafızalara kazınmıştı. İşte, Aşık Veysel Şatıroğlu hakkında merak edilenler...

Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Kimdir?

Asıl adı Veysel Şatıroğlu olan Aşık Veysel, 25 Ekim 1894'te Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

Çocukluğunu ve gençlik yıllarını Sivrialan köyünde geçiren ünlü ozanın iki kız kardeşi, bölgede yaygınlaşan çiçek hastalığına yakalanarak hayatlarını kaybetti. Aynı hastalığa yakalanan ve 7 yaşında iki gözünü de kaybeden Aşık Veysel, babasının teşvikiyle 10 yaşındayken saz çalıp şiir söylemeye başladı. Büyük ozan, o dönemde saz ustaları Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin'den ders aldı.

İlk evliliğini 1919'da Esma Hanım ile yapan, annesini ve babasını 1920'de kaybeden Veysel Şatıroğlu, eşinin kendisini terk etmesi üzerine 1928'de ikinci evliliğini ise Gülizar Hanım ile yaptı. Veysel'in bu evlilikten Zöhre, Ahmet, Hüseyin, Menekşe, Bahri, Zekine ve Hayriye adlarında 7 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklarından Hüseyin birkaç aylıkken hayatını kaybetti.

Ozanın büyük oğlu Ahmet Şatıroğlu ise 84 yaşında 11 Ocak 2018'de yaşamını yitirdi.

"Aşıklar Bayramı'nda Adını Duyurdu"

"Aşıklar Bayramı'nda Adını Duyurdu"

Sivas'ta öğretmenlik ve Milli Eğitim Müdürlüğü görevlerinde bulunan şair ve oyun yazarı Ahmet Kutsi Tecer'in davetiyle köy enstitüsünde saz hocası olarak görev yapan Veysel'in adı ilk kez 5 Ocak 1931'de düzenlenen 'Sivas Aşıklar Bayramı'nda duyuldu.

Ömrü yoksulluk ve zorluklarla geçen Aşık Veysel'in Cumhuriyet'in 10. yılı için yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı'ndaki başarısı dikkati çekti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 'Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü' 1965 yılında özel bir kanunla halk ozanına 500 lira aylık bağladı.

Aşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan ünlü halk ozanı, 1971 yılında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde son konserini verdi.

Aşık Veysel, 21 Mart 1973 günü saat 03.30'da doğduğu köy olan Sivrialan’da, şimdi adına müze olarak düzenlenen evde hayata gözlerini yumdu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
11
10
9
7
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın