Görüş Bildir
Haberler
Asgari Ücret 2022'de Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman?

Asgari Ücret 2022'de Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman?

Hacer Tonay
26.11.2021 - 15:29

Yeni yıla az bir zaman kala milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren 2022 asgari ücret gelişmeleri yakından takip ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bu yılın ilk toplantısını 1 Aralık tarihinde yapacağının açıklanmasının ardından heyecanlı bekleyiş başladı. Mevcutta 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücrete yeni yılda ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Peki, Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne zaman belli olacak?  Asgari Ücret görüşmeleri ne zaman? İşte milyonların gözünü çevirdiği asgari ücrete dair tüm detaylar haberimizde…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son zamanların belki de en çok konuşulan, yorum yapılan konularından biri de hiç şüphesiz asgari ücret konusu oldu. Milyonların konuştuğu ve sonucu milyonları etkileyecek olan asgari ücretin ve asgari geçim indiriminin ne olacağına dair heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Konuya ilişkin son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. İşte asgari ücret zammına ve asgari geçim indirimine dair tüm detaylar...

Asgari Ücret 2022'de Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret 2022'de Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret ve AGİ zammı için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılın ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında yapacak. Asgari ücrete yapılacak olan Zam oranı belirlenirken enflasyonun ortalama yüzde 5-7 üzerinde belirlendiği yer alıyor. İlk olarak Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisi baz alındığında ve buna yüzde 5'lik refah payı eklendiğinde asgari ücretlinin bürüt maaşının 4.440 lirayı, net ücretin ise asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.485 lirayı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer yapılan bir hesaplamada ise Merkez Bankası'nın 18,4'lük enflasyon beklentisine yüzde 7'lik bir refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4.480 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.540 lirayı geçeceği konuşuluyor.

Üçüncü yapılan hesapta ise TÜİK'in son açıkladığı enflasyon rakamı baz alınıyor. Bu rakama yüzde 7'lik refah payı eklendiğinde brüt ücretin 4530 lirayı, net ücretin de asgari geçim indirimi (AGİ) dâhil 3.580 lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarına Aralık ayının ilk haftasında başlayacak.

İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) temsil ettiği Komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman Olacak?

Asgari Ücret Görüşmeleri Ne Zaman Olacak?

Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 1 Aralık tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın