Asansör Faciasında İlk Dava

 > 
8PAYLAŞIM

İstanbul'da asansörün düşmesi sonucu ölen 10 işçiden Murat Usta'nın ailesi, inşaatın sahibi Torunlar GYO aleyhine 820 bin TL'lik tazminat davası açtı.

İstanbul Mecidiyeköy'de, Ali Sami Yen Stadı'nın arazisi üzerine yapılan inşaatta, 10 kişinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili ilk dava açıldı. Ölen işçilerden Murat Usta'nın ailesi, inşaatın sahibi Torunlar GYO ile asıl işvereni taşeron şirket Nur Yapı Dekorasyon aleyhine 820 bin TL tazminat davası açtı.

Dava dilekçesi, ölen işçinin eşi Ayşe Usta'nın da aralarında bulunduğu 5 kişi adına avukatları aracılığıyla İstanbul 4. İş Mahkemesi'ne sunuldu.

Dilekçede, savcılıkça yürütülen soruşturmada hazırlanan bilirkişi raporu ve SGK tarafından verilen iş kazası tahkikat raporunda, kazanın meydana gelmesinde tamamen davalıların kusurlu olduğunun tespit edildiği dile getirildi. "Kaza, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklanmıştır" ifadesi kullanıldı.

İnşaatta çalışan işçilerin asansörün onarımı için defalarca işverenden talepte bulunduğu kaydedilen dilekçede, "Ölen işçilerin kaderi henüz 5 günlük çalışan olan, asansör kullanımı ile ilgili herhangi bir eğitim almamış, tecrübesiz ve vasıfsız bir operatöre teslim edilmiştir. Bahsi geçen inşaatın bir an önce bitirilmesi için 24 saat esasına dayalı vahşice bir çalışma sistem ve temposu içinde işçiler yeteri kadar dinlendirilmemiş, uzun süreli çalıştırılmıştır" denildi.

28 yaşındaki Murat Usta, rezidans inşaatında taşeron firma Nur Yapı Dekorasyon'a bağlı olarak kartonpiyer işçisi olarak çalışıyordu. Öldüğünde eşi 8 aylık hamileydi. 6 Eylül'de meydana gelen olayda 10 işçi hayatını kaybetmişi.

Kaynak: DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir