Artvin'in Üstü Altından Değerlidir: 11 Maddede #ArtvindeMadeneHayır !

 > 
17bPAYLAŞIM

1. Altın madeni işletilmesi planlanan bölge, dünyanın '100 doğal ormanı'ndan birine sahip!

Eşsiz bir doğaya sahip Artvin, merkez bölgesinde bulunan Cerattepe ve aynı bölgede bulunan Genya Dağı ile, dünyanın 100 doğal ormanından birini barındırıyor.

2. Bölgede faaliyette bulunan maden, 2008 yılında kapatıldı.

Sebebi ise, bölgenin madenciliğe elverişli olmamasıydı. Ancak başka sebepler de var;

  • Artvin'in su kaynaklarının önemli bir kısmı o bölgede

  • Maden ocağı faaliyet gösterdiği taktirde, heyelan riski var.

3. Her yaz gerçekleştirilen festivalleriyle, rengarenk doğası ile bilinen Cerattepe bölgesi için planlar bitmedi.

24 Haziran 2010'da yürürlüğe giren Yeni Maden Kanunu, Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Artvin'de de maden aramanın yolunu tekrar açtı. İhale yoluyla ruhsatlandırma ile Türkiye'nin birçok bölgesinde maden alanları ihaleye açıldı.

Artvin'in Cerattepe bölgesi de...

4. 2012: Artvin'de madencilik için 'adrese teslim' ruhsat ihalesi yapıldı

Artvin Arhavili Nuri Özaltın'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Özaltın A.Ş 2012 yılında bölgede maden arama çalışması yapmak için ruhsat aldı. 

Ancak ihalede ilginç de bir nokta vardı, Özaltın A.Ş ihaledeki taahhütü yerine getiremezse, ikinci firma kamuoyunda zaman zaman bahsedilen Cengiz İnşaat'tı. İki firma, farklı işlerde ortak çalışmalar yürütüyordu.

İhaleye bu iki firma katıldı, zira şartnamede belirtilen detaylar diğer firmaların bu ihaleye girmesine olanak bile tanımıyordu. Bu durum da kamuoyunda çok tepki çekti!

5. 205 hektarlık Cerattepe ile 4156 hektarlık Genya Dağı maden alanı için 1.7 milyon ağaç kesilmesi planlandı

İhaleden bir hafta önce, 7 Şubat'ta Artvin'in tüm siyasi parti liderleri, STK'ları Ankara'ya giderek Bakan Taner Yılmaz da dahil olmak üzere yetkililerle görüştü. Cerattepe'nin Artvin'in çatısı, beyni olduğu vurgulandı. 

Ancak bir sonuç alınamadı. Bölgedeki tüm riskler göze alınarak, tam 1.7 milyon ağacın kesileceği bir yol haritası belirlendi.

6. Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı ve doğal yaşlı ormanların son yaşam alanı

Artvin’in maden ruhsatı verilen bölgesi, flora ve fauna açısından eşsiz bir zenginliğe sahip, birçok endemik tür barındıran, Kafkas ekosisteminin Türkiye’deki tek uzantısı ve doğal yaşlı ormanların son yaşam alanı. Türkiye’deki en önemli yırtıcı kuşların göç yolu bu alandan geçiyor. Yırtıcı kuşlar Genya Dağı ve Kafkasör-Cerattepe’de konaklayıp yollarına devam ediyorlar.

Bu bölgedeki ormanlar dünyanın en yaşlı ve en zengin bitki örtüsüne sahip 25 eşsiz noktasından biri olarak gösteriliyor. 

Fotoğraf: Zete.com

7. Hal böyle olunca, 2013 yılında bu 'doğa katliamı'na karşı insanlar sesini yükseltti: Altınsız olur, Artvinsiz olmaz!

Artvin'e yapılacak bir maden tesisinin olası riskleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesinin ardından, Rize İdare Mahkemesi 2013 yılında maden ruhsatını iptal kararı verdi! (Kararın tam metni, kaynaklarda mevcuttur)

8. Maden firmasından, Artvin Valiliği'ne ciddi miktarda bağış yapıldı.

1.7 milyon ağacın karşılığı 100 bin TL miydi? 17 Nisan'da düzenlenen Artvin Günleri'ndeki bu kafa karıştıran bağış, olayın farklı boyutlarını vurgular nitelikte.

9. Ve bir genelgeyle, Mahkeme'nin iptal kararı yok sayılarak Cengiz İnşaat'a maden için onay verildi.

Cerattepe'de maden arama tesisi için harekete geçen kamyonetler, iş makineleri karşılarında kaderine terk edilmiş milyonlarca ağacı değil, doğasına sahip çıkan Artvinlileri buldu!

29 Haziran 2015'te, bölgeye jandarma birlikleri sevk edildi. İnsanlar askerle karşı karşıya getirilmek istendi, ancak yine de geçit verilmedi.

Arabalar yolları kapattı, direniş için kulübe kuruldu, horonlar başladı.

10. İş makinelerine yol vermeyen yaklaşık 2000 kişi, günlerce nöbette bekledi.

Sisli ve yağmurlu bir bölge olan Cerattepe'de 'doğa nöbeti'ni sürdürebilmek için el birliğiyle bir kulübe de inşa eden direnişçiler, doğa katliamına izin vermedi.

11. Şantiye kurmak için gelen kamyonetler geri döndü, doğa kazandı! Ancak şimdilik...

2015 yılında iptal edilen ÇED raporunu düzenleyerek, Orman Müdürlüğü, Valilik, Bakanlık ve bazı partilerin 'sessiz desteğini' alan firma son koz olarak askeri de devreye sokmaya kalktıysa da başarılı olamadı.

Fotoğraf: Zete.com

ve Artvin'de bir direniş, tabii ki tulumsuz da olamazdı...

“Ormandayız ama bize ayı da, kurt da, çakal da, böcek de saldırmıyor. Ağaçlara ormancılar saldırıyor. Ormanı ormancılardan korumak için buradayız.”

Nöbet tutan gönüllülerden Hasan Yüksel

Kaynaklar

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahsung

böyle bir güzellik yok arkadaş, ölmeden görülmesi gereken yerlerden birisi Artvin. İnşallah bu zulm son bulurda bu şerefsiz cengiz avucunu yalayarak gider bu güzelim topraktan...

nalan-zencirci

Artvin'den elinizi ayağınızı çekin.!

Gizli Kullanıcı

1.7 milyon ağaç ne demek ya!rahat bırakın orayı yeter be! her yerde ağaçlar kesiliyor ciğerimiz soldu!

kubb

amk madenden ne anlarsınız siz daha somanın hesabını veremediniz !! karadenizi rahat bırakın

extiremum

Maden işletmesinde devlet hakkı sadece %2. eğer saflaştırma işlemi Türkiye'de yapılıyorsa %1. Yani o çıkan altının sana, bana veya devlete hiçbir getirisi yok.

Görüş Bildir