Arjantin'de Korkunç Bir Cinsel Saldırıyla Hayatını Kaybeden Lucia Perez İçin Protestolar Büyüyor

 > 
609PAYLAŞIM

8 Ekim 2016 günü, 16 yaşındaki Lucia Perez, Mar del Plata kentinde bulunan okulunun önünden bir grup erkek tarafından kaçırıldı. Genç kıza uyuşturucu verildi, defalarca tecavüz edildi ve 'henüz tespit edilemeyen' bir nesne ile sodomize edildi. İç kanamalarının ağırlığı yüzünden ertesi gün bir klinikte hayatını kaybeden Lucia Perez'i, bu kliniğe kendisine saldıran kişiler onu yıkayıp kıyafetlerini giydirdikten sonra bırakmışlardı. 

Arjantin polisi kurbanı kliniğe bırakmak için kullanılan minibüsü bulduktan sonra; olayın iki şüphelisi 23 yaşındaki Matias Gabriel Farias ve 41 yaşındaki Juan Pablo Offidani'yi tutukladı. Suçu örtbas etmeye çalışan üçüncü bir şahısın ise sorgusu devam ediyor...

Dehşet verici cinayet ülkede geniş çapta protesto ve yürüyüşlere neden oldu.

16 yaşındaki Lucia Perez, okulunun önünden kaçırıldı. Tecavüzün şiddeti ve anüsüne sokulan yabancı bir cisim dolayısıyla yaşadığı iç kanama yüzünden hayatını kaybetti.

Huffingtonpost'un haberine göre davanın savcısı Maria Isabel Sanchez durumu 'gaddar, insanlık dışı bir cinsel istismar' olarak değerlendirdi ve olayın ertesi günü Güney Amerika'daki kadınlar yalnızca Perez'in tecavüz ve cinayeti değil bütün cinsel istismar, taciz, tecavüz ve kadına yönelik cinayetler karşısında durmak için sokaklara döküldü. 

El Salvador dünyada kadın cinayetlerinin en fazla olduğu yer. Orta ve Güney Amerika'daki kadın cinayetleri ise dünya toplamının %50'sini oluşturuyor.

Perez'in uğradığı vahşi saldırı, kadınların duruma olan tepkisini tekrar alevlendirdi ve 19 Ekim günü Buenos Aires'ten Sao Paolo'ya, Mexico City'den Santiago'ya kadınlar yağmur altında, grev yaparak, çığlıklar atarak, oldukça çarpıcı görüntüler ortaya koydular ve kadına karşı şiddeti “Ni Una Menos" yani erkek şiddetine kurban gidecek bir kadın daha olmayacak" diye haykırarak protesto ettiler.

Mexico City'deki protesto göstericileri.

Buenos Aires'ten görüntüler. Protestolar için bütün kadınlara 'siyah giyinin' çağrısı yapılmıştı.

Buenos Aires'te yağan yağmur kadınların şiddete karşı omuz omuza gelmesini engellemedi.

"Cinsiyetçi Şiddeti Durdurun"

Şiddet kurbanı olan genç Meksikalı kadın Maria Fernanda Rico'nun annesi de protestolara katıldı.

Mexico City'de "Göğüslerime Bakmayı Bırakın" yazısı.

"Yaşamak İstiyoruz!"

"Kıyafetlerim Yüzündendi!"

Mexico City'deki yürüyüşlere her yaştan kadın katıldı.

Kadına karşı şiddetin geldiği nokta yüzlerden okunuyordu.

Buenos Aires'te İçişleri Bakanlığı'na ait bir binanın önündeki göstericiler.

"Bakire değil, fahişe değil, sadece kadınım!"

Buenos Aires, 19 Ekim.

Brezilya'nın Sao Paolo kentindeki kadınlar da Arjantinli kadınlara desteğini gösterdi.

Buenos Aires'te siyahlara bürünmüş bir protestocu.

Şili'nin başkenti Santiago'da ise Lucia Perez'in cinayeti sokaklarda gözler önüne serildi.

"İstediğimiz tek bir ölüm var, o da patriarkalliğin ölümü!"

"Durduk!"

Şili'de cumhurbaşkanlığı sarayına #NiUnaMenos etiketi yansıtıldı

"Bizi öldürmeyi bırakın!"

Şili'nin Valparaiso kentinde de protestolar vardı.

Valparaiso'da kadına yönelik şiddet protestosu gece de devam etti.

Santiago'da kayıp veya cinayete kruban gitmiş kadınların fotoğrafları plastik, kanlı mankenlere yapıştırıldı.

Santiago'da bazı kadınlar ellerini kırmızıya boyayarak yürüyüşe katıldılar.

El Salvador'da da protestolar 19 Ekim gecesi devam etti.

Mexico City'de anlamlı bir maske.

Santiago'da sokaklara dökülen kadınların duyguları yüzlerinden okunuyordu.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bbbbb

Bence cinsel istismar suçundan yargılananların cezası bir meydana çarmıh gibi bir şey kurulup halkın gözü önünde işkenceyle öldürmek olmalı ki kimse bi daha cesaret edemesin

oztrk-mtl

ben hapis cezasına karşıyım abi aq çocuklarının babası da dahil hadım edeceksin sağ ve sol yanağına ve anlına da kızgın demirle işaret koyacaksın kendi kendilerini öldürsünler ya da öyle yaşasınlar bilelim

gokhan96

Vaaaaaaaayyyyyyyy be protesto dediğin işte böyle olur böyle protesto yapıllır tüm brezilya kadınlarını tüm latin amerika kadınlarını bu başarılı protestolarından ötürü tebrik ederim keşke aynı tip protestoları türkiyede de görebilsek ama göremiyoruz. Kıza yapılanlar dehşete düşürüyor insanı kim bilir nasıll korkmuştur???

seyda-pak

Bizde de Özge Can Arslan vardı peki ya suçlular nerde ?

emrekarayel

Öldürdüler ya onları?

oztrk-mtl

içinden geçtiler onun geberdi gitti

serpil-deveci

bu orospu çocukları ölmedikleri sürece bu dünyada bir gün bile tecavüze uğramayan kadın kalmaz bune ya ıssız bir sokağa mı gitmiş kıyafeti açıkmış lan okulun önünde lan okulun artık bayanların okumasının cezasıda mı tecavüz sadece minibüse bindiği için tecavüze uğrayıp yakılıp birde nehre atılan özgecan aslaanın suçu ne peki ya 3 yaşındaki tecavüze uğrayan çocuğun suçu neydi sokakta oyun oynaması mı 3 aylık bebeğin tecavüzden ölmesi ne içindi evinin için de dolaştığı için mi yine 1 yaşını bile geçmeyen sadece annesinin çantasından bir şey alması için yanında oturan adamın kucağına vermesimi ulan hepiniz cehennemde sürünün allah belanızı da versin bu dünyada da ahirette de görcez hesabınızı bakalım cennetin kokusunu bile albilecek misiniz

Görüş Bildir