Görüş Bildir
Haberler
Arı Sütü Neye İyi Geliyor? Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Neye İyi Geliyor? Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Müge Kakşi
08.05.2021 - 01:02

Arı sütü, genç bal arılarının salgı bezlerinde üretilir ve Kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü ile beslenir. Üretim koşullarının zorluğu nedeniyle ülkemizde yılda sadece 50 kg kadar üretilen arı sütünün kilosu ortalama 15-20 bin civarında. Dünya genelinde ise en çok Japonya’da üretilen arı sütünün saymakla bitmeyen faydaları var. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle de en çok annelerin tercih ettiği arı sütünün iştah açıcı, kolesterol düzenleyici ve mide hastalıklarına iyi gelmesi gibi de bir çok özelliği var. Peki arı sütü nedir nasıl elde edilir? İşte arı sütünün faydaları ve detayları...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Arı Sütü Nedir?

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, bal arılarının kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için hazırladıkları besin içeriği yüksek kremsi beyaz bir maddedir. İşçi arıların salgı bezlerinden salgılanır, cinsiyete veya sosyal sınıfına bakılmaksızın koloni içindeki bütün larvalar bu salgı ile beslenir. Bal arılarının kraliçe arılara dönüşmesine yardımcı olur.

İşçi arılar, eski kraliçe arının zayıflaması ya da ölmesi nedeniyle yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiğinde, birkaç küçük larva seçer ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde bol miktarda arı sütü ile besler. Bu beslenme türü, yumurtalara kraliçe olmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere, kraliçe morfolojisini sağlar. Arı sütünün yaklaşık % 60 ila % 70’i su, % 12 ila % 15’i protein, % 10 ila % 16’sı şeker, % 3 ila % 6’sı yağ ve % 2 ila % 3’ü vitamin, tuz ve amino asit içerir.

Arı Sütü Faydaları

Arı Sütü Faydaları
 • Arı sütü içinde bulunan aktif bileşikler sayesinde anti-viral, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

 • Kan şekerini düşürücü etkide bulunur.

 • İştah üzerinde düzenleyici etkisi nedeniyle iştah açıcı olarak kullanılabilir.

 • Özellikle propolis ile birlikte kullanıldığında gribe karşı çok iyi bir koruma sağlar.

 • Çocukların öğrenme ve algılama işlevlerinin arttırılmasına yardımcı olurken, gama globülin ile de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde rol oynayarak büyümelerine destek olur.

 • Kolit gibi mide hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiler gösterebilir.

 • Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı enerji kaynağıdır. Vücuda zindelik kazandırır. Sporcular için oldukça iyi bir seçenektir.

 • Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 

 • Yapılan çalışmalarda arı sütünün kemik dokusunu geliştirici ve destekleyici etkisi tespit edilmiştir.

 • Damar genişletici ve tansiyon düşürücü etkisi vardır.

 • Sinirsel hastalıklarda olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.

 • Hücre yenileyici etkisi ve nemlendirici özelliği nedeniyle saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Saç dökülmesine karşı etkilidir.

 • Besin ögesi içeriği nedeniyle sağlıklı beslenme açısından önemlidir.

 • En son çalışmalar arı sütünün kanserle mücadele etmede de oldukça umut verici olduğunu belirtmektedir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

Arı Sütü Nasıl Tüketilmelidir?

Günlük doz için net bir miktar yoktur. Ancak, arı sütünün saf şekilde yetişkinlerde günlük 500 mg, bir rahatsızlığa karşı kullanılacaksa da günlük 1 gr alınabileceği ifade ediliyor.

Çocuklarda ise yaşa ve doktor tavsiyesine göre yetişkin dozunun ¼’ü olarak tüketilmesi öneriliyor.

Arı sütü tüketimi için en çok tercih edilen yöntem; sabah ve akşam saf arı sütünü dilinizin altına alarak yaklaşık 30 saniye tutmak, daha sonra isteğe bağlı olarak bir miktar su ile yutmaktır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın