Aracınızın En Önemli Parçalarından Biri: Lastik Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenleri Anlattık

0PAYLAŞIM

Lastikler, otomobillerin en önemli parçaları arasında yer alıyor. Aracın zeminle tek temas noktası olan bu parçalar; önce sürüş güvenliğini ve sürüş keyfini, sonra da sürücü ekonomisini doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla araç için uygun lastik seçimi oldukça önemli hale geliyor. Piyasada farklı özelliklere sahip çok sayıda lastik modeli mevcutken, seçim yapmak kullanıcılara haklı bir şekilde başta zor görünebilir. Bu yazımızda, konuyla ilgili temel bilgi vermek amacıyla, lastik tercihini yaparken göz önünde bulundurulması gereken noktalara birkaç kısa madde halinde değineceğiz.

İşte aracınıza lastik seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

Lastik Ebatları

Lastik ebatları ilk başta belirlemeniz gereken noktalardan. Aracınıza uygun olan lastik ebatları sabit olacağından, gelişigüzel lastik seçmeden önce, aracınıza uyumlu olan ebatları belirlemeli, alışverişinize bu doğrultuda başlamalısınız. Bunun için, aracınızın kullanım kataloğundan faydalanabilirsiniz.

Araç Tipi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, piyasada farklı özelliklere sahip çok sayıda araç lastiği mevcut. Otomobil lastikleri, 4X4 lastikleri, hafif ticari araç lastikleri ve daha pek çok çeşit özel üretim model arasından, aracınıza en uygun seçenekleri bulmaya özen göstermelisiniz.

İklim Koşulları

Bilindiği gibi, farklı hava koşulları, farklı sürüş koşullarını da beraberinde getirir. Yaz ve kış mevsimlerine uygun lastik modelleri olduğu gibi, 4 mevsim lastikler de üretilmektedir. Yaşadığınız coğrafyaya/araç kullanacağız döneme uygun olacak lastik seçimini yaparak, daha güvenli bir sürüş deneyimini mümkün kılabilirsiniz. Örneğin soğuk, karlı ve buzlu yollarda araç kullanacaksanız, kış lastiklerini tercih ederek üstün yol tutuş performansı sağlayabilir, kayma riskini azaltabilir ve daha güvenli bir sürüş yaşayabilirsiniz.

Lastiğin Yaşı

Lastik satın alma sırasında, almayı düşündüğünüz lastiğin kaç yıllık olduğuna da dikkat etmeniz tavsiye edilir. Öyle ki, genellikle yakın tarihte üretilmiş olan lastikler tavsiye edilirken, görünürde bir problemleri olmasa dahi 10 yaş ve üzeri lastiklerin kullanılması önerilmemektedir.

Lastik çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak, ve aracınıza en uygun lastik modellerini keşfetmek için, Türkiye’nin lastik mağazası Lastik Borsası’nın online mağazasını ziyaret edebilir, dilerseniz dünyaca ünlü markaların ihtiyaçlarınıza uygun orijinal ürünlerini uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

https://www.lastikborsasi.com/lastik-c-283608

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ashirogi-muto

Yeni lastik aldım. Epey uzun araştırdım, ben yoruldum siz yorulmayın. Birkaç satırda anlatacağım. 1) Cimrilik etmeyin, Continental veya Goodyear alın. Ben Continental aldım memnunum. 2) Lastikçiler ellerinde sizin ebatta lastik kalmayınca "Abi bir boy büyük al daha iyi olur" diyip ellerindeki lastiği kakalamaya çalışıyor. Yutmayın. Aracın orijinal lastiği ne ise o boyutta alın, aksi halde hızlı yıpranıyor tecrübeyle sabit. 3) Lastiğin üretim tarihi önemli. Bazı lastikçiler indirim adı altında eski lastikleri elden çıkarıyorlar. Almayın. 4) İzmir gibi yazın asfaltın erimediği, kışın yolun buzlanmadığı ılıman bir iklimde yaşıyorsanız dört mevsim lastik alın. Bu lastikler ekstrem koşullar oluşmadıkça iyi dayanıyorlar. Yaz lastiği ve kış lastiği için ayrı ayrı masraf yapmanıza gerek yok. 5) Acelesi yoksa değişim için dönemlik kampanyaları bekleyin. Yaz ve kış başında güzel kampanyalar oluyor genelde.

stranger_navy.

lastik fotosu görmeye geldim

cengizhan-cebe

Ben lastik fabrikasında çalışıyorum. Lastiklerin nasıl yapıldığını bilseniz 50kmden fazla hız yapmazsınız. Lastiklerinizi 2 yıldan fazla kullanmayın kafi.

Görüş Bildir