Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'Nadira Kadirova' Açıklaması: 'Tüm Şahıslardan Parmak İzi ve Swap Alındı'

 > 
24PAYLAŞIM

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özbekistan uyruklu Nadira Kadirova'nın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma hakkında bir basın duyurusu paylaştı. Kadirova'nın ölümünden 9 gün sonra yapılan yazılı açıklamada, olay anında ikamette bulunan Milletvekili Şirin Ünal da dahil tüm şahıslardan parmak izi ve swap incelemelerinin yapılabilmesi için gerekli örnek ve numunelerin alındığı belirtildi. 

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, kamuoyunda ve sosyal medyada Nadira Kadirova'nın ölümüyle ilgili "olay yerinde inceleme, ceset üzerinde otopsi işlemi yapılmadığı, milletvekili Şirin Ünal'ın parmak izinin aldırılmadığı" yönünde paylaşımların asılsız olduğu vurgulandı ve kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilenmesine gerek duyulduğu ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan basın duyurusunda, 23 Eylül'de saat 21.00 sıralarında Nadira Kadirova'nın bulunduğu ikamette ateşli silahla kendini vurduğunun bildirilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca olay yerine intikal edilerek, emniyet görevlileri ve 112 ekiplerince kilitli oda kapısı kırılmak suretiyle Kadirova'ya ulaşıldığı ve hastaneye götürüldüğünün tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada şu ifadelere ver verildi:

"Olayda kullanıldığı değerlendirilen Baretta marka 9 milimetre çaplı silaha, bu silahtan atılan mermi çekirdeğine ve kovanına el konularak kriminal inceleme yaptırıldığı, inceleme sonucunda olay yerinden elde edilen kovan ve deforme mermi çekirdeğinin Baretta marka yarı otomatik tabancadan atıldığının tespit edildiği, ölen şahsa ait olduğu bildirilen cep telefonuna el konularak gerekli incelemenin yaptırıldığı, ölen şahsın geçmişe yönelik arama kayıtlarının temin edildiği ve teknik incelemeye gönderildiği, ölene ait olduğu değerlendirilen intihar notu ile ölen şahsın ajandasına el konularak incelemeye gönderildiği, olay anında ikamette bulunan Milletvekili Şirin Ünal da dahil tüm şahıslardan parmak izi ve swap incelemelerinin yapılabilmesi için gerekli örnek ve numunelerin aldırıldığı anlaşılmıştır."

"İlk belirlemede bitişik atış suretiyle göğüs bölgesinin 5-6 santimetre üzerine isabet eden mermi neticesi öldü"

Cesedin klasik otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu'na sevk edildiği ve burada otopsi işleminin yapıldığı belirtilen açıklamada, ilk belirlemede Kadirova'nın bitişik atış suretiyle göğüs bölgesinin 5-6 santimetre üzerine isabet eden mermi neticesi öldüğünün belirlendiği aktarıldı.

"Tüm şahısların ifadesi alındı"

Otopsi esnasında tırnak, anal vajinal frotti, kan ve bütün biyolojik örneklerin aldırılarak gerekli incelemelerin yapılabilmesi için Adli Tıp Kurumu'ndan talepte bulunulduğu ifade edilen açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

"Soruşturma esnasında Milletvekili Şirin Ünal da dahil evde bulunan tüm şahısların ve ayrıca ölen şahsın arkadaşları olduğu bildirilen Ankara'da ikamet eden Abdullah ve İstanbul'da ikamet eden Leyla ile Nigar isimli şahısların da ifadelerinin alındığı, tanıklardan Hilal'in ifadesinde tanık Leyla ile ölen Nadira arasında önceden geçen birkaç hususu belirtmesi üzerine tanık Leyla'dan bu konuyla ilgili de bilgisinin sorulduğu anlaşılmıştır."

Ne olmuştu?

Milletvekili Şirin Ünal’ın Evinde Çalışan Nadira Kadirova 'Yaşamına Son Verdi' - onedio.com
Milletvekili Şirin Ünal’ın Evinde Çalışan Nadira Kadirova 'Yaşamına Son Verdi' - onedio.com

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal'ın Ankara'daki evinde çalışan Özbek asıllı 23 yaşındaki Nadira Kadirova'nın, 23 Eylül Pazartesi günü saat 21:00 sıralarında, Ünal'ın ruhsatlı tabancasıyla yaşamına son verdiği aktarıldı. 

Basına yansıyan haberlerde Kadirova’nın olaydan 1 gün önce arkadaşına “Çok kötü şeyler oluyor. Ben ağabeyimin yüzüne nasıl bakacağım? Ölmek istiyorum” dediği belirtildi.

Ağabey Muhammet Ali Kadirova, Sözcü'den Saygı Öztürk'e yaptığı açıklamada "Kardeşimin intihar etmesini gerektirecek herhangi bir durum yoktu" dedi ve Adli Tıp’taki işlemlerin milletvekilinin devreye girmesiyle jet hızıyla tamamlandığını söyledi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden 2 gün sonra yapılan açıklamada "İntihar harici herhangi bir şüpheli durum müşahede edilmedi" denildi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'a konuşan avukat Müjde Tozbey Erden ise genç kadının ölümünün şüpheli olduğuna dair birçok emare olduğunu ifade etti 👇

Vekil Şirin Ünal olayın ardından basına ve kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın, TBMM'nin açılış töreninde Şirin Ünal'dan konuyla ilgili görüş talep etti. Ünal bu aşamada konuyla ilgili görüş vermeyeceğini belirtti. 

Ünal ayrıca BBC Türkçe'nin daha ileri bir tarihte röportaj yapma talebini de kabul etmedi.

Odatv'den Müyesser Yıldız, Ünal'ın yakın çevresine dayandırdığı haberinde şu bilgileri paylaştı:

"Ünal, Nadira Kadirova'nın odasına polisle birlikte girdiklerini, Kadirova'nın günlükleri vs. her şeyi polisin aldığını, 3 silahının olduğunu, silahla ilgili karışıklık iddialarının bundan kaynaklanmış olabileceğini, ayrıca kendisi dahil evdeki herkesin el swaplarının alındığını, yatalak eşinin dahi ifadesine başvurulduğunu, sadece Türkçe bilmeyen ve ilk gün tercüman bulanamadığı için ifade veremeyen diğer Özbek çalışanın ifadesinin 2 gün sonra alındığını, Adli Tıp sürecinin de kesinlikle 'hızlandırılmadığını', her şeyin prosedüre uygun yapıldığını anlatmış.

Kadirova'nın ağabeyi ile 'Helalleşerek' ayrıldıklarını, sonrasında neden bu tür açıklamalar yaptığını anlamadığını ifade eden Ünal, Kadirova'nın arkadaşı Leyla Niyazova'yı ise hiç tanımadığını kaydetmiş."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir