Görüş Bildir
Haberler
Analiz Sonucu Mikrop Saçtığı Tespit Edilmişti: ‘Böbrek Taşını Erittiği’ İddia Edilen Suya İnsan Akını

Analiz Sonucu Mikrop Saçtığı Tespit Edilmişti: ‘Böbrek Taşını Erittiği’ İddia Edilen Suya İnsan Akını

Batuhan
13.09.2021 - 10:46

Muş’ta ‘böbrek taşını erittiği’ iddia edilen ve ‘şifalı’ olduğu sanılan su, Türkiye'nin dört bir yanından gelenlerce içiliyor. Uzmanlar, sudaki mikropların böbrek yetmezliği nedeniyle ölüme sebep olabileceğini vurguluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Muş'a 40 kilometre uzaklıktaki Gümüşali köyü kırsalında çıkan ve böbrek taşını erittiği iddia edilen su ile ilgili geçen yıl analizler yapıldı.

"Bu çevredeki insanlar, suyun şifalı olduğuna inanıyor"

"Bu çevredeki insanlar, suyun şifalı olduğuna inanıyor"

Sağlık Müdürlüğü'nce yapılan analizde suyun mikrop saçtığı tespit edildi. Uzmanların uyarılarına rağmen Türkiye'nin dört bir yanından Gümüşali köyüne gelenler, sudan içmeye ve bidonlarla evlerine taşımayı sürdürüyor.

Suyu içen arkadaşının böbreğindeki 7 milimlik taşı düşürdüğünü iddia eden Bitlisli Nedim Kaplan, “Bu çevredeki insanlar, suyun şifalı olduğuna inanıyor. Yararını görenler de var. Öbür taraftan da uzmanlar, bu suyun insan sağlığına zararı olduğunu söylüyor ama şifasını gören de var” ifadelerini kullandı.

"Ölüme kadar götürebilir"

"Ölüme kadar götürebilir"

Böbrek taşını erittiği iddia edilen suyun mikrop saçtığını belirterek uyaran Muş Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıfat Somay, şunları söyledi:

“Muş'ta böbrek taşını erittiği iddia edilen ve halk arasında şifalı olarak bilinen suyun, aslında mikrop ürettiği yapılan analizlerde saptanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğümüzün tekrarlayan analizleriyle geçen sene de yapıldığı şekilde, bu suların birçok bakteri ve parazit barındırdığı saptanmıştır. Halkımızın bu suları, böbrek taşına iyi geldiğini düşünürken aslında kendilerini zehirlememesi ve bu suları tüketmemesini öneriyoruz. İnsanlar üzerinde sular tüketildikten sonra özellikle ishal, kusma gibi belirtiler, ciddi sıvı kayıplarıyla böbrek yetmezliği ve ölüme kadar götürebilecek durumlar ortaya çıkmaktadır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
8
2
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Heybeli Ada

ya arkadaş uyandırmayın kerizleri bırakın içsinler bırakın ölsünler bu ülke safralarından gereksiz oksijen tüketenlerden kaynak israf edenlerden arınsın artı... Devamını Gör

kartacali

ülkede güzel şeylerde oluyor uyandırmayın içsinler