Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Amerikan Dizilerinin Türk Dizilerinden En Önemli 9 Farkı

18PAYLAŞIM

1. Dizi adları gayet nettir.(Breaking Bad,Prison Break,Sex And The City).Bizim dizilerimizin adlarıyla ucundan köşesinden alakası bile olmayabilir.

2. Senaryo dizinin temel yapısıdır,her şey ona göre şekillenir.Bizde ise önemli olan şey karakterlerdir.

3. Dizilerin süresi 40 dk, sitcomları 20 dk dır.Bizde tüm diziler bir buçuk saat ile iki saat arasında gelir gider.

4. Yerli dizilerin başlarında neredeyse bir yabancı dizinin süresi kadar özet veriliyor. Yabancı dizilerde özetler en fazla 20 saniye, bilemedin 1 dakika sürer, o da hatırlatma babından...

5. Tarihi dizilerde ortamı yaratabilmek için büyük emek harcanır.Hatta bölümden bölüme şehir,ülke değişir.Bizde dizilerin değişmez tek adresi İstanbuldur.(sözüm Behzat Ç. den dışarı).Tarihi dizilerde ise saraydan dışarı çıkılmaz.

6. Her dizinin her bölümünün bir adı vardır.Daha sonra kolayca o bölümü bulup tekrar izleyebilirsiniz.Bizde bölümler sayıyla gider.

7. Dizi için seks önemli bir şeydir.Hatta dizi içinde bunun şakaları bile yapılır.Bizde öyle bir sahne gösterilcek olsa bile ya kapalı kapıların ardında ya da yorganın altına girerekten bu işin yapıldığı anlaşılır.

8. Fantastik öğeler barındıran dizileri çoktur.Fakat onların vampirli,kurtlu,white walker'lı dünyaları bizce hoş karşılanmaz,bu yüzden tek bir örneği bile sergilenmemiştir.

9. Ve elbette killing sahneleri çok daha gerçekçidir.Onlarda böyle iken..

-SPOİLER-

10. Bizim Polat abimizin çok daha farklı bir racon şekli vardır.

11. BONUS

Filmden evrilme pek çok başarılı yapımları vardır.Bizde ise tek bir örneğine bile rastlanmaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir