Amazonlarda Uygarlıktan Fersah Fersah Uzak Yaşayan Kabileyle Kurulan Büyüleyici İlk Temas

2.1bPAYLAŞIM

Amazon ormanlarında 20.000 yıl önceki ataları gibi yaşayan kayıp bir kabile ilk kez görüntülendi. Dailymail'in sunduğu haberde Brezilya yağmur ormanlarında mızrak ve oklarla onları fotoğraflayan helikopteri kovalayan yerliler görülüyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Bizim dünyamız baş döndürücü bir hızla her geçen gün değişirken fotoğrafçı Ricardo Stuckert'ın Brezilya Amazonlarında görüntülediği bu kabile üyeleri renkli vücut boyaları ve oklarıyla yaşamaya devam ediyor.

Fotoğrafçının ve ekibinin içinde bulunduğu helikopteri fark eden yerliler bu tanımadıkları tuhaf cisime korkarak bakıp oklarla saldırıyor.

National Geographic'te yer alan bu fotoğraflarda görüntülenen kabile ise dünyanın son temas kurulamayan kabilesi olarak belirtiliyor.

Richard Stuckert aslında bu yerlileri; helikopter uçuşu yön değiştirmek zorunda kaldığı için Amazon semalarında uçarken fotoğraflama şansını buldu.

Richard Stucket başka bir kabileye ait üyelerle görüşmek için helikopterle seyahat ediyordu. Fakat rotasını değiştirmek zorunda kalan helikopter fotoğrafçıya belki de 30 yılda bir elde edeceği bir fırsat sundu.

Helikopteri fark eden kabile erkekleri ise oklar ve mızraklarla bu anlam veremedikleri cisime saldırdılar.

Oldukça nadir gerçekleşebilecek bu ilk karşılaşma sırasında çekilen bütün fotoğraflarda yerlilerin ne kadar şaşkın ve ürkmüş olduğu açıkça gözlemleniyor.

Evin çatısındaki renkli makau papağanı da fotoğrafta kendine yer buldu.

Bu yerlilerin 2008-2010 yılı arasında yine havadan görüntülenen fakat tanınmayan bir kabileye ait oldukları düşünülüyor. Fakat araştırmacılar o dönemden bu yana bu insanların orman içinde yer değiştirdiklerine inanıyor.

Stuckert, National Geographic dergisine yaptığı açıklamada "21. yüzyılda hala medeniyet ile herhangi bir ilişkisi olmayan, 20.000 yıl önceki ataları gibi yaşayan insanların var olduğunu düşünmek gerçekten güçlü bir hissiyat."

"Korkmuştan öte meraklı gibi görünüyorlardı. Her iki taraf için, hem onlar hem benim için bir merak söz konusuydu. Geçtiğimiz yüzyılda yaşayan bir ressam gibi hissettim kendimi."

Kabile üyelerinin vücutlarını bitkilerle kapladığı ve parlak kırmızı vücut boyası kullandığı görülüyor.

Brezilya, Peru, Bolivya ve Kolombiya sınırında bulunan Amazon yağmur ormanının modern dünyadan izole halde yaşayan 100 tane kabileye ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Fotoğrafçı ile aynı helikopterde seyahat eden Brezilya yerli ilişkileri ajansı çalışanı José Carlos Meirelles, "Saçlarını hep aynı şekilde kestiklerini sanıyorduk. Ama bu doğru değilmiş. Gördüğünüz gibi birçok çeşitli saç şekli var. Bazıları oldukça punk görünüyor."

Kabilenin ne dili konuştuğu kimse tarafından bilinmiyor. Ama yerliler gayet sağlıklı görünüyorlar ve açık alanlarda mısır, manyok (nişastalı bir kök bitki) ve muz yetiştirdikleri gözlemleniyor.

José Carlos Meirelles'e göre bu yerleşke 100 kişiyi barındıracak bir kapasiteye sahip ama yerel halkın toplam nüfusu 300 kadar olabilir. 

Helikoptere savunma amaçlı fırlatılan oklar hakkında ise; "Oklar bir mesajdı. Bu oklar şu anlama geliyor; "Bizi rahat bırakın. Rahatsız etmeyin," diyor Meirelles.

Amazonlarda yaşayan bir başka vahşi kabile ise 2013 yılında böyle görüntülenmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sago-sago-sago

insanlığın bu kabileden öğreneceği çok şey var bence..

pinar-ozturk8

neden iletişim kurdular ki? dünya da bir şeyi de bozmadan bırakmayan modern insanlık...

asli.unsal2

Abowwww yirler adamı

karayel2009

asıl geldiğimiz yer onların hayatı. bütün insanlar bu tarz bir yaşamdan geldik. açlıktan ölümleri durdurmak için tarıma ve hayvan yetiştirmeye geçtik.nüfus artınca yerleşim yerleri büyüdü. şehirler oluştu, onları yönetmek için devletler kuruldu. devlet toplumu ortak tek bir dile götürdü. her köyün ayrı bir dil kullanması dönemi bitti. sorunların önlenmesi, birlikte daha medeni yaşanılması için din, kurallar, kanunlar uyduruldu. oradan Avrupa'da yeniden eski yuınan uygarlığı tarzı gelişmeye geri dönüşü ifade eden rönesans, dinde reform, bilimsel ve toplumsal aydınlanma ve modernizmle bugünkü medeni dünya kuruldu.bunun öncülüğünü de bilim adamları, felsefeciler, sanatçılar, düşünürler, devrimciler, kapitalistler ve öncü burjuvazi yaptı.

mavibiyik

Bunlar dinden imandan bir haber görünüyorlar. Bunların hesap nasıl kapanacak acayip merak ettim valla :D

Görüş Bildir