Görüş Bildir
Haberler
Almanya'dan "Gri Pasaport" Açıklaması: 'Sınır Dışına Başladık'

Almanya'dan "Gri Pasaport" Açıklaması: 'Sınır Dışına Başladık'

Batuhan
26.04.2021 - 10:32

Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye'den 'vize gerekmeyen hizmete özel' Gri Pasaport'la Almanya'ya gruplar halinde insanların götürülmesi olayında, 'Rüşvet ve uluslararası insan ticareti soruşturması yapıyoruz. Türkiye'den bilgileri aldık, sınır dışılar başladı” açıklaması yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Sol Partili milletvekili Gökay Akbulut'un, 'Medyada, bazı kesimlerin Gri Pasaport'la adam kaçırdığı ve bir organizasyonun bu işin arkasında olduğu bilgileri yer alıyor. Bununla ilgili herhangi bir araştırmanız var mı?' sorusuna cevap geldi.

"Niyetleri kalmak"

"Niyetleri kalmak"

İçişleri Bakanlığı'nın 21.04.2021 tarih ve 4/46-47 sayılı cevabı, 'Türk vatandaşlarının, Türkiye'nin Hizmet Pasaportu ile kaçırılması olayı ve kullanılan yöntem tarafımızdan bilinmektedir. Bu pasaportların bir çok kişiye, 90 gün ya da 180 gün Almanya'da kalmaları için düzenlendiği görüldü' diye başlıyor.

Bakanlık, bu tür pasaportları alanların amaçlarının kısa süreli olarak Almanya'ya geldikten sonra, uzun süreli kalmak ya da burada iltica başvurusunda bulunmak olduğunu belirtti.

"Bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz"

"Bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz"

Bakanlık açıklamasında, 'Bu Hizmet Pasaportları'nın Türkiye'den haksız yere alınmasında bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz. Sınırlardaki polis ya da gümrük kontrollerinde, seyahat amaçlarında şüphe görülenleri derhal sınır dışı etmeye başladık. Federal Alman Polisi, bu yılın başından beri bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarıldı ve kendilerine bilgi verildi' denildi.

"Uluslar arası insan kaçakçılığı" vurgusu

"Uluslar arası insan kaçakçılığı" vurgusu

Açıklamada, bu yolla Almanya'ya kaç kişinin geldiğinin henüz tespit edilemediği belirtilirken, 'Uluslar arası insan kaçakçılığı için kullanılan- Einschleusen” tabirine yer verildi. Açıklamada şöyle denildi:

Federal polis, Ocak 2021'den itibaren, Türk emniyeti ile yakın bilgi alışverişine girmiş ve 25 Ocak'ta, Bayvera'nın Yukarı Pfalz Bölgesi Başsavcılığı tarafından, uluslararası insan kaçakçılığı şüphesi ile bir soruşturma başlatılmıştır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiler, soruşturma makamlarının elindedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
11
2
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
çılgın serseri

nolur ordaki reyizcileri de sınır iade edin

Batuhan Aktepe

Taştaş oğlanı ettiniz koskoca 80 milyonu helal olsun