Almanya’da Pilotlar Mültecileri Sınır Dışı Etmeyi Reddetti ve 200'ü Aşkın Uçuş İptal Edildi

 > 
130PAYLAŞIM

Alman hükümetinin 'Afganistan güvenli bir ülkedir' kararını vermesi üzerine, Afgan mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesi işlemi başlatılmıştı. Fakat bazı uçak firmalarında pilotlar 'uçuş güvenliğini' sebep göstererek uçakta mülteci yolcu bulunuyorsa uçağı uçurmayı reddetti. Tüm dünya kamuoyunda büyük yankı yaratan bu davranış son günlerde yine gündemde. Lufthansa'nın açıklamasına göre pilotlar bu kararı almakta özgür ve bugüne dek hiçbir pilota herhangi bir ceza verilmedi...

Almanya'da hükümet, Afganistan'da süren ve bir kısmına batılı güçlerin sebep olduğu şiddet ve baskıya rağmen ülkeyi 'güvenli' olarak deklare etti.

İnsan hakları yasalarında bir mültecinin ülkesinin güvenli olması durumunda 'doğduğu ülkeye geri gönderilebilir' ifadesi baz alınarak geçtiğimiz yıl içinde birçok mağdur aile Afganistan'a geri yollandı.

Almanya'nın Die Linke partisinin açıkladığı verilere göre Ocak - Eylül 2017 aralığında 222 kişinin sınır dışı edilmesi pilotların uçağı kaldırmayı reddetmesi sayesinde önlendi.

Uçuşların çoğu Lufthansa ve Eurowings şirketlerine ait ve toplam 140 uçuş iptali Frankfurt havalimanında meydana geldi.

The Independent'in haberine göreLufthansa Havayollarının resmi temsilcisi Michael Lamberty'nin açıklaması ise şöyle;

"Bir yolcuyu taşımamak tamamen pilota kalmıştır ve her bir senaryo için farklı kararlar veren pilotlarımız olmuştur. Ayrıca eğer bir pilotumuz uçuş güvenliğinin etkilenebileceğini düşünüyorsa, bir yolcuyu taşımayı reddedebilir."

Alman basınından RBB24'ün haberine göre ismini vermek istemeyen bir Lufthansa pilotu, sınır dışı edilen yolcuya 'Bu uçağa binmek istiyor musun?' dedi ve hayır cevabını aldı. 

Pilot bunun üzerine uçuşu yapmayı reddetti.

Pilot 'kendi ahlaki temellerine dayanarak' bir uçuşu yapmayı reddederse disiplin cezası alabiliyor. Fakat Lufthansa'dan gelen açıklamaya göre hiçbir pilota böyle bir yaptırım uygulanmadı.

Almanya, 27 AB ülkesinin toplamından daha fazla mülteci başvurusunu kabul etmişti; 2017 yılının ilk yarısında ülkeye resmi olarak kabul edilen göçmen sayısı 388.201.

Öte yandan, ülkenin eyalet bakanları Suriyeli mültecilerin de sınır dışı edilmesi yönündeki oylamayı yapmak için önümüzdeki hafta bir araya gelecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seksekoynayanmafyababasi

Bütün devletleri bir yana toplayıp sikeceksin bak o zaman kalıyor mu mülteci.zoruma gidiyor bu zülüm artık, bu nedir abi ya valla kıyamet mi kopacak hastalık mı saracak olsun istiyorum artık. insan ırkı ne pis ne cani oldu amk ya.

kayzer-soze

Allah bilir bu vatan haini pilotlar Temmuz ayında Hamburg`da yaşanan olaylarda polise taş da atmışlardır. Bu vatanın ekmeğini yiyip bu devletin emirlerini yerine getirmeyenlerin bu ülkede işi yok. Dünya Almanın daşşağını yesin.

yucel-karaca

suriyeli olsa neyse de afganlar harbiden zor durumda olabilir ya bilemedim şimdi

aerialz

pilotlara ceza verilemiyomuş. kolayı var. "diese piloten sind fetöcü."

dego

Kudüsün neyini verecek iş bitmiş,bir ay sonra reis Kudüs'te elçilik açarsa şaşırma sakın..

Görüş Bildir