Almanya’da Kadınlar Kiliseye Karşı Ayaklandı: 'Cinsel İstismar Örtbas Edilmesin'

 > -

Almanya'nın Münster kentindeki Heilig Kreuz Kilisesi’nde bir grup Katolik kadın “Maria 2.0” sloganıyla kilise grevi başlattı. Kadınlar kilise grevi ile Katolik Kilisesindeki erkek egemen yapıyı ve cinsel tacizlerin örtbas edilmesini protesto ediyor.

Grevi başlatan kadınlar “mariazweipunktnull.de” adlı internet sayfasından yaptıkları açıklamada grevin 18 Mayısa kadar süreceğini kaydettiler. Açıklamaya göre, grev boyunda kadınlar kiliseye ayak basmayacak, kiliselerde gönüllü olarak yaptıkları hizmetleri yerine getirmeyecek, ayinlerini papaz olmadan kilise önlerinde yapacak ve burada taleplerini dile getirecek.

Papazların evlenmeme kuralı kaldırılsın

Açıklamada, Papa Franciscus’a açık mektup yazıldığı belirtilerek Almanya’daki Katolik Kilisesinde kadınlara tüm görevleri yapmalarına izin verilmesinin ve papazların evlenmeme kuralının kaldırılmasının talep edildiği belirtildi.

'Birçok kentte benzer gösteriler yapılıyor'

Grevi başlatanlardan Lisa Kötter, Münster kentinde bugün Dom Meydan’ında düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride yaptığı açıklamada, başlattıkları eylemin Almanya genelinde ve ülke dışında büyük ilgiyle karşılandığını ifade ederek birçok kentte benzer gösterilerin yapıldığını kaydetti.

Ülke genelinde bu çağrıya ne kadar kişinin katılacağını tahmin edemediğini söyleyen Kötter, birçok kentte yüzlerce grubun dayanışma içinde olduğunu aktardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir