Almanya 2018'e Dek İncirlik'te

 > -

Almanya, IŞİD'le mücadele kapsamında İncirlik Üssü’nde konuşlandırılan Alman askeri birliğinin görev süresini 2017 sonuna kadar uzattı. Birliklerin görev süresini 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatan tezkere, Federal Meclis’te yapılan oylamada kabul edildi. 586 milletvekilinin katıldığı oylamada 139 milletvekili red, 445 milletvekili ise kabul oyu kullandı. Oylamada 2 milletvekili ise çekimser kaldı.

Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekilleri, oylamadan önce yaptıkları konuşmalarda, IŞİD'le mücadelede Almanya'nın müttefiklerin yanında yer alması gerektiğini savundu.

Muhalefetteki Yeşiller Partisi ile Sol Parti milletvekilleri ise, operasyonlarda sivillerin de zarar gördüğü gerekçesi ile Alman askerlerinin görev sürelerinin uzatılmasına karşı çıkacaklarını belirtti.

‘Alman Ordusu İncirlik'te Üs Kurmak İstiyor’ - onedio.com
‘Alman Ordusu İncirlik'te Üs Kurmak İstiyor’ - onedio.com

Tezkerede, görev yapacak askeri personel için üst sınır, bin 200 olarak belirlendi.

Federal Meclis’te yapılan oylamayla kabul edilen tezkere, İncirlik’te görev yapan ve uluslararası koalisyona Tornado keşif uçakları ve bir yakıt uçakla destek veren Alman askeri birliğinin görev süresini uzatıyor. Tezkere ile ayrıca, Alman askerlerinin NATO komutasında bulunan AWACS tipi erken uyarı uçaklarında da görevlendirilmesi öngörülüyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Almanya, IŞİD'le mücadele kapsamında Akdeniz’de görev yapan koalisyon gemilerine güvenlik desteği sağlamak amacıyla da bazı donanma unsurlarını da bölgeye göndermeyi planlıyor.

Tezkere metninde, uzatılacak misyon için 133 milyon 600 bin Euro ek bütçe öngörüldüğü belirtildi.

Vekillerin ziyareti

Türkiye, Alman Parlamenterlerin İncirlik Ziyaretine Onay Verdi - onedio.com
Türkiye, Alman Parlamenterlerin İncirlik Ziyaretine Onay Verdi - onedio.com

Öte yandan, Federal Meclis Dışişleri Komisyonu tarafından tezkereye ilişkin hazırlanan tavsiye kararında, Alman milletvekillerinin İncirlik’te görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmesindeki sorunların çözümü için hükümetin gerekli girişimleri yapacağı belirtildi. Hükümetin, Alman askerlerinin konuşlandırılabileceği İncirlik dışında alternatif üsler olup olmadığı konusunda da bir inceleme yapacağı ve Meclis’i bilgilendireceği bildirildi.

Federal Alman Meclisi’nin, 2 Haziran’da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren bir karar tasarısını kabul etmesi Türkiye-Almanya ilişkilerinde büyük gerginliğe yol açmış, geçen aylarda bazı milletvekillerinin İncirlik’i ziyaret etme talepleri geri çevrilmişti. Muhalefet partileri, ziyaret taleplerinin kabul edilmemesine tepki göstermiş, hükümetten İncirlik’teki Alman askerlerinin geri çekilmesini talep etmişlerdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir